18 lipca 2022 w naszej pasiece przy magazynie w Czeladzi odbyło się wielkie miodobranie.

Podbieranie miodu to pszczelarskie żniwa. Zazwyczaj pszczelarze decydują się na trzy miodobrania w roku. Czwarte jest możliwe tylko w miejscach wyjątkowo bogatych w miododajne rośliny, np. pasieka sąsiaduje z wielohektarowymi uprawami rzepaku lub facelii. Wszystko zależy od ustawienia geograficznego pasieki. Nasze miodowe żniwa możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Rodziny pszczele były bardzo pracowite i hojnie nas obdarowały miodem. Z pięciu uli zebrano 125 kg miodu, co daje w przeliczeniu na ul 25 kg. Dobry wynik zaskoczył nawet Pana Krzysztofa, właściciela Pasieki Pasjonaty.
Zapraszamy do zapoznania się z jego krótką wypowiedzią na temat naszego wspólnego projektu*:

Dlaczego pszczoły? Przyroda zawsze mnie fascynowała. Świat pszczół jest niesamowity, wielu z nas nie ma pojęcia jak bardzo dobrze jest poukładany. A pszczoły to wzorcowy mechanizm, zawsze mnie fascynowały. Jednak destrukcyjna działalność człowieka stale przeszkadza naturze. Ja, choćby poprzez moją małą działalność proekologiczną, chcę pomóc pszczołom, robaczkom, jeżom i ptakom, czy nietoperzom…bo o te też dbam, dla nich też stawiam domki, choć moje serce skradły pszczoły  Pszczoły są bardzo podobne do nas, nie bacząc na przeciwności uparcie dążą do celu. Są niesamowicie zorganizowane i tak samo przydatne. Dobro ogółu stawiają ponad własne życie. Tego pewnie moglibyśmy się od nich nauczyć.

Pszczoły odgrywają niezwykłą rolę w życiu każdego z nas. Nie każdy jest wielbicielem miodu ale niemal każdy korzysta z efektów pracy pszczół. Pewnego dnia pszczoły zaprosiły mnie do swojego życia. Zadały pytanie czy chcę a ja bez zastanowienia powiedziałem im tak. Dziś wiem, że to jest to co zawsze chciałem robić.

Pamiętam dawną rozmowę z moim dobrym znajomym, powiedziałem mu wówczas jako korporacyjny manager: Wiesz Łukasz, nie śmiej się ale marzę o tym aby mieć pszczoły. I dziś je mam, dziś bez nich nie wyobrażam sobie życia.

Zakładanie pasiek to nie tylko inwestycja w małe miodowe manufakturki. Wszędzie gdzie pojawiają się nasze pasieki wzrasta świadomość ekologiczna otoczenia, nasi partnerzy sieją łąki kwietne, pytają nas co nasadzić aby pszczołom żyło się lepiej, pytają kiedy kosić trawę. Wokół mnie pojawiają się łąki kwietne…nawet sąsiedzi przestali pryskać rośliny w ciągu dnia. Czy to nie jest wspaniałe? W ten sposób zmieniamy świat.

Pamiętaj! W odpowiednich warunkach miód możemy przechowywać nawet przez kilka lat. Przez ten czas traci on niewiele ze swych odżywczych wartości. Musi tylko być w pełni dojrzały, skrystalizowany, w odpowiednich szczelnie zamkniętych opakowaniach [najlepiej szkło, blacha kwasoodporna]. Przy niezbyt szczelnym zamknięciu miód przyjmuje z otoczenia nadmiar wilgoci, nasiąka obcymi zapachami. Optymalna temperatura przechowywania to 6 – 12 stopni C.

 

*Mając na uwadze, jak ważną rolę role w naszym ekosystemie odgrywają pszczoły, podjęliśmy współpracę z firmą Pasieka Pasjonata. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Pan Krzysztof Golka, z Pasieki Pasjonata, który zainspirowany naszą strategią 4F Change, zaproponował nam mały, ale niezwykle ważny projekt środowiskowy, dołączając tym samym do naszego grona Changemakerów. I tak przy naszym magazynie w Czeladzi stanęło: pięć uli, domek dla owadów i schron dla jeża.

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do jednego ze sklepów 4F, w których prowadzona jest zbiórka i wrzuć do odpowiednio oznaczonego pojemnika w strefie Wear_Fair.

Oddaj