23 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowiło go UNESCO w 1995 roku w celu promowania czytelnictwa, ochrony praw autorskich i zachęcania ludzi do częstszego odwiedzania księgarni i bibliotek.

Dlaczego 23 kwietnia?

Data wybrana została nie przez przypadek – 23 kwietnia to rocznica śmierci takich wybitnych twórców jak William Szekspir, Miguel de Cervantes i Inca Garcilaso de la Vega. Samo święto, choć na całym świecie obchodzone dopiero od niecałych 30 lat, narodziło się w Katalonii, a jego inicjatorem był pisarz Vicente Clavel Andres. Od 1930 roku zaczęto obchodzić je w całej Hiszpanii, a w 1954 roku w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia to jednak nie tylko data śmierci Szekspira i Cervantesa, ale również święto patrona Katalonii – świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją, w ten dzień kobiety obdarowywano czerwonymi różami, które miały upamiętniać krew zabitego przez świętego Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się swoim partnerom książkami. Co roku, 23 kwietnia na ulicach Barcelony na każdym rogu można zobaczyć wystawione na zewnątrz przez księgarnie standy z książkami (w tym roku jest to rekordowe 336 stoisk!) i z różami. Odbywają się również liczne spotkania z autorami, a biblioteki mają dni otwarte.

Biblioteka Changemakera

Celem Międzynarodowego Dnia Książki jest zachęcanie do czytelnictwa i odwiedzania bibliotek, a my podpisujemy się pod nim obiema rękami! Jakiś czas temu stworzyliśmy Latającą Bibliotekę Changemakera, która ma dwie odsłony.

Po pierwsze – proponujemy naszym Changemakerom, ale również innym pracownikom OTCF spis książek o tematyce szeroko rozumianej ekologii, zrównoważonego stylu życia, rozwoju i zero waste. Podsuwamy propozycje miesiąca i inspiracje do lektury, np. reportaż Szymona Opryszka „Woda. Historia pewnego porwania” traktujący o światowym kryzysie wodnym, którego jako 4F Change jesteśmy patronem.

Po drugie zaś – lista książek, którymi się dzielimy w ramach Latającej Biblioteki. Jeżeli ktoś z naszych pracowników ma książkę, która traktuje o środowisku, zrównoważonym podróżowaniu, niemarnowaniu jedzenia, pomaga zrozumieć świat albo otworzyć oczy i chciałby się nią podzielić, może ją wpisać na listę biblioteczną. Lista jest ogólnodostępna i skierowana do wszystkich pracowników OTCF, a nie tylko „oficjalnych” Changemakerów. By wypożyczyć książkę, wystarczy skontaktować się z właścicielem mejlowo, wpisując w temat wiadomości „Latająca biblioteka” i ustalić okres wypożyczenia. Proste!

Biblioteka perfekcyjnie wpisuje się w zasadę, że najbardziej eko są rzeczy, które już istnieją i które są używane wielokrotnie, dlatego zamiast kupować, dziel się i pożyczaj! A w Międzynarodowy Dzień Książki znajdź choć pół godzinki przed snem na lekturę.

 

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj