Q&A

1. Jak i gdzie mogę otrzymać zniżkę na ubrania z drugiego obiegu?

Zniżkę można otrzymać na 3 sposoby:

 1. Oddając ubrania do pojemnika w jednym z 10 sklepów ze strefą zbiórki wear_fair (lista sklepów)
 2. Oddając ubrania poprzez formularz „Zamów kuriera” na stronie 4fchange.com
 3. Oddając ubrania do ubraniomatu (od lutego w CH Bonarka w Krakowie)

Klient otrzymuje 10% zniżki za każde oddane 10 kg ubrań:

 • 10kg = 10%
 • 20kg = 2 x 10%
 • 30kg = 3 x 10%
 • itd.

Powyższe zniżki dotyczą ubrań marki 4F.

2. Jak i gdzie mogę wykorzystać zniżkę na ubrania z drugiego obiegu?

 • Ze zniżek otrzymanych przy oddawaniu ubrań można skorzystać w sklepach 4F.
 • Jednorazowo klient może wykorzystać max. 30% (3 x 10%) zniżki na jedne zakupy.

3. Na czym polega współpraca 4F x Ubrania do Oddania?

Ubrania do Oddania to nasz partner, który wspomaga nas przy zbiórkach oraz przygotowuje ubrania ze zbiórek do ich ponownego wprowadzenia na rynek w ramach programu wear_fair i drugiego obiegu. Dzięki tej współpracy rozwijamy model cyrkularny i zmniejszamy wpływ marek odzieżowych na środowisko.

4. Na czym polegają zbiórki ubrań i co się dzieje z oddanymi ubraniami?

Wszystkie oddane przez naszych klientów ubrania trafiają do Ubrania do Oddania, gdzie są sortowane i dzielone na kategorie. Te niezniszczone poddawane są praniu i czyszczeniu, a ubrania wadliwe (dziura, zepsuty zamek, rozprucie, itd.) dodatkowo trafiają do naprawy.

Ubrania zniszczone, których nie da się naprawić, zostaną poddane upcycklingowi lub trafią do recyklingu. Średnio ok 5-10% ubrań zostaje poddanych recyklingowi (np. na dywany, czyściwo, czy na „szarpankę”, z której powstaną np. posłania dla psów).

5. Jakie są inne sposoby, aby dać ubraniom drugie życie?

Program wear_fair to tylko jedna z możliwości przedłużania życia niechcianym ubraniom. To do Ciebie należy decyzja, co zrobić z ubraniami, których już nie nosisz, a które zajmują miejsce w Twojej szafie. Możesz:

 • przekazać je komuś znajomemu lub z rodziny,
 • sprzedać je komuś innemu za pośrednictwem popularnych portali sprzedażowych,
 • przekazać potrzebującym lub do jakiejś fundacji, która aktualnie potrzebuje ubrań.

Wysypisko to ostatnie miejsce, gdzie powinny trafiać niepotrzebne ubrania. Wpływ branży odzieżowej na środowisko jest ogromny i to bezdyskusyjnie musi się zmienić. Dlatego w strefach wear_fair oraz online zbieramy ubrania marki 4F oraz wszystkich innych marek. (dowiedz się więcej)

6. Co się dzieje z ubraniami, które nie trafiają do sprzedaży?

Wszystkie oddane przez naszych klientów ubrania trafiają do Ubrania do Oddania, gdzie są sortowane i dzielone na kategorie. Te niezniszczone poddawane są praniu i czyszczeniu, a ubrania wadliwe (dziura, zepsuty zamek, rozprucie, itd.) dodatkowo trafiają do naprawy.

Ubrania zniszczone, których nie da się naprawić, zostaną poddane upcycklingowi lub trafią do recyklingu. Średnio ok 5-10% ubrań zostaje poddanych recyklingowi (np. na dywany, czyściwo, czy na „szarpankę”, z której powstaną np. posłania dla psów).

7. Dlaczego 4F zajmuje się drugim obiegiem ubrań?

Jako marka odzieżowa mamy świadomość krytycznego stanu planety oraz wpływu branży odzieżowej na środowisko. Dlatego postanowiliśmy wziąć odpowiedzialność za nasze działania i dokonać konkretnych zmian w ramach strategii 4F CHANGE. Drugi obieg to obecnie jeden z najlepszych sposobów, aby ubrania „żyły” dłużej i nie trafiały na wysypisko. To również kluczowy element w rozwijaniu modelu cyrkularnego przez markę 4F.

8. Co 4F robi, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko?

Wszystkie nasze działania i plany z tym związane możesz poznać na stronie 4fchange.com/strategia. Dowiesz się tam m.in. o tym, że ze względu na środowisko zdecydowaliśmy się rozwijać model cyrkularny, który polega na dawaniu ubraniom drugiego życia oraz na wypożyczaniu ubrań. Nasza strategia środowiskowa zakłada również zmiany w nowych produktach marki 4F, tak aby powstawały w sposób bardziej zrównoważony. Przystąpiliśmy również do Polskiego Paktu Plastikowego w celu zmiany naszych opakowań i zmniejszaniu udziału plastiku w łańcuchu dostaw. Zachęcamy do zapoznania się z pełną strategią 4F CHANGE.

9. W jaki sposób pakowane są produkty 4F?

W sklepach stacjonarnych 4F zrezygnowaliśmy z jednorazowych toreb plastikowych.

Wszystkie zamówienia ze sklepu 4f.com.pl są wysyłane w przyjaznych środowisku kopertach papierowych i kartonach posiadających odpowiednie certyfikaty. Do ochrony produktów w transporcie używana jest folia, która w pełni nadaje się do recyklingu. Dzięki opakowaniu foliowemu, dostarczone produkty nie ucierpią np. podczas dostarczania przez firmę kurierską w różnych warunkach atmosferycznych. Aby dalej zmieniać nasze opakowania i zmniejszyć w ten sposób udział plastiku w łańcuchu dostaw przystąpiliśmy do Polskiego Paktu Plastikowego.

Zgodnie ze strategią 4F Change stale pracujemy nad tym, by ograniczyć wytwarzanie odpadów. Mamy świadomość wpływu marek odzieżowych na środowisko. Bierzemy odpowiedzialność za nasze działania i stale się zmieniamy. W ramach działalności na rzecz ograniczenia ilości plastiku, 4F planuje wypracować szereg rozwiązań, które m.in. pomogą wykorzystywać plastik w obiegu zamkniętym i tym samym ograniczyć ilość odpadów. Już teraz powtórnie wykorzystujemy oryginalne opakowanie, w którym otrzymamy zwrócony produkt. Polski Pakt Plastikowy jest częścią globalnej sieci Plastics Pact koordynowanej przez Fundację Ellen MacArthur. To pierwsza taka inicjatywa w Europie Środkowo-Wschodniej, a zarazem ósmy Pakt krajowy na świecie (wcześniej zawiązano Europejski Pakt Plastikowy oraz lokalne Pakty Plastikowe w Chile, Francji, Holandii, Portugalii, RPA, Wielkiej Brytanii i USA). Wszystkie te inicjatywy łączy wspólna wizja nowej gospodarki, w której tworzywa sztuczne pozostają cały czas w obiegu zamkniętym.

10. W jaki sposób oddawanie ubrań wspiera Fundację 4F POMAGA?

Za każdy oddany 1 kg ubrań, 1 zł zostanie przekazany na Fundację 4F POMAGA. W ten sposób nasi klienci nie tylko mają okazję do działań na rzecz środowiska, ale również wspierają projekty realizowane przez fundację, m.in. działalność edukacyjną i sportową wśród dzieci i młodzieży.

11. Co wyróżnia program wear_fair?

Wear_fair to program oparty na zamkniętym obiegu ubrań i cyrkularności. Dotyczy nowych ubrań projektowanych w sposób bardziej zrównoważony oraz dawania ubraniom drugiego życia. W przypadku nowych ubrań, do roku 2025 chcemy wprowadzić w kolekcjach 4F co najmniej 25% produktów z udziałem materiałów bardziej zrównoważonych.

W przypadku ubrań używanych:

 • Zbieramy wszystkie ubrania od naszych klientów, zarówno ubrania marki 4F, jak i innych marek (stacjonarnie i online).
 • Razem z Ubrania do Oddania czyścimy je i naprawiamy w celu ponownego wprowadzenia do sprzedaży.
 • Ubrania marki 4F z drugiego obiegu dostępne są w 5 naszych sklepach: https://4fchange.com/dolacz/
 • W lutym 2022 uruchomimy w Krakowie pierwsze automatyczne urządzenie do zbiórki ubrań od klientów.

12. Jak zostać changemakerem?

Kim jest changemaker? Jak zostać jednym z nich? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dedykowanym temu tematowi artykule: Jak zostać changemakerem?

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do jednego ze sklepów 4F, w których prowadzona jest zbiórka i wrzuć do odpowiednio oznaczonego pojemnika w strefie Wear_Fair.

Oddaj