Circular Design 4F x Viamoda to projekt, który został realizowany w ramach strategii 4F Change we współpracy ze wyższą szkołą mody i projektowania Viamoda i trwał przez cały rok akademicki 2022/2023.

Circular Design 4F x Viamoda to projekt, który został realizowany w ramach strategii 4F Change we współpracy ze wyższą szkołą mody i projektowania Viamoda i trwał przez cały rok akademicki 2022/2023. W ramach projektu studenci ze specjalności Projektowanie ubioru i zarządzanie technologią otrzymali od zespołu 4F Change ubrania zebrane w programie Wear_Fair jako materiał wyjściowy do stworzenia nowych produktów. Powstały trzy zespoły projektowe, które zajmowały się całym spektrum działań kreatywnych opartych na wykorzystaniu znoszonej i uszkodzonej odzieży. Hasłem przewodnim dla wszystkich grup było CHANGE FOR THE FUTURE.

1. GRUPA UPCYCLE

Zespół UPCYCLE koncentrował się na formie wybranych ubiorów, tworząc nowe projekty za pomocą technik dekonstrukcji. Ubrania marki 4F zebrane w ramach projektu Wear_Fair stały się punktem wyjściowym do tworzenia nowych, unikalnych i pełnowartościowych produktów. Upcycling pozwala przedłużyć życie odzieży, aby jeszcze zmaksymalizować ten efekt studenci zdecydowali się także projektować ubrania, które można poddać transformacji i zmienić ich wygląd i funkcję. Potencjalny użytkownik zyskuje dzięki temu o wiele więcej możliwości stylizacji poszczególnych asortymentów.

17

Inspiracja
Kolekcja jest inspirowana używanymi ubraniami, które zostały przekazane w ramach projektu i ich stylistyką. Ideą było oddanie początkowego stylu ubrań, dostosowując je jednocześnie do teraźniejszych trendów.

Materiał
90% kolekcji została wykonana z używanych kurtek i spodni narciarskich 4F.

Biało-granatowa kurtka narciarska: powstała z niej krótka kurteczka z kapturem zamieniająca się w spódnicę oraz top wiązany na szyi za pomocą długiego sznurka.

Biała kurtka narciarska: powstała z niej krótka biała kurteczka z czarnymi rękawami pochodzącymi z czarnej kurtki, a także spódnica zamieniająca się w torebkę.

Czarna kurtka narciarska: została z niej zrobiona krótka kurteczka oraz spódnica zamieniająca się w plecak; rękawy zostały użyte do białej kurtki.

Leginsy: z leginsów powstały spodenki rowerowe oraz rękawiczki.

Czarna kurtka puchowa: została użyta do zrobienia krótkich spodenek oraz doczepianych nogawek, które mogą się zamienić w długie doczepiane rękawy.

Opis kolekcji
Kolekcja Upcycle powstała w całości z ubrań 4F pochodzących z drugiego obiegu, zebranych w ramach programu Wear_Fair. Nowe ubrania zostały zaprojektowane w duchu aktualnych trendów i – co ważne – wszystkie mają więcej niż jedną funkcję użytkowania. Z niewykorzystanych resztek uszyto dodatkowo torebkę na ramię, zmniejszając w ten sposób ilość odpadów. Zaprojektowane ubrania są oryginalne i unikatowe, co wyróżnia je na tle dostępnych na rynku masowych produktów. Mają zdolność do transformacji, a do ich zrobienia wykorzystano najbardziej ekologiczne materiały, jakie są, czyli te, które już istnieją.

Grupa docelowa
Kolekcja skierowana jest do młodych osób, w przedziale wiekowym 18-35, lubiących modę i rozumiejących wpływ krótkiego życia produktów na środowisko.

Projektanci:

Ilona TsvietkovaJulia MoruhaDiana NesterenkoHanna PoliakKatya AndrushenkavaArseni Tsar

2. GRUPA RECYCLE

Zespół RECYCLE zajmował się pracą z materiałem i działaniami powierzchniowymi. Odzież z drugiego obiegu marki 4F została pocięta i wykorzystana do stworzenia nowych materiałów za pomocą tkania i dziania. Powstały patchworki, faktury i aplikacje, które stały się punktem wyjścia do zaprojektowania ubiorów.

15

Inspiracja
Kolekcja została zainspirowana Wielką Rafą Koralową. Obejmuje ona ponad 3000 pojedynczych raf o różnych formach – jedne przypominają kształtem nerki i mają laguny inne – wstęgi, a jeszcze inne to płaskie platformy bez lagun. Eksperci przewidują, że rafy koralowe mogą zniknąć do 2100 roku. Pomimo ciągłych badań i regularnie podejmowanych działań, globalne ocieplenie i coraz wyższy poziom mórz sprawiają, że koralowce powoli giną. Dodatkowo odkryto, że koralowce są szczególnie podatne na zmiany spowodowane emisją gazów cieplarnianych, za które odpowiedzialni są ludzie. Wielka Rafa Koralowa symbolizuje więc to, co możemy bezpowrotnie utracić, jeśli nie postaramy się, żeby branża odzieżowa była bardziej zrównoważona.

Materiał
Materiały, które powstały z wykorzystaniem ubrań z drugiego obiegu cechuje duża oryginalność, a odzież z nich uszyta jest niepowtarzalna. Dla osób, które cenią sobie indywidualność w swoich stylizacjach, takie ubrania stworzone z kolorowych, wzorzystych materiałów mogą być o wiele bardziej atrakcyjne niż te zrobione ze zwykłych, gładkich, fabrycznych. Autorzy kolekcji starali trafić w gust klienta o niestandardowych wymaganiach.

Opis kolekcji
Kolekcja Recycle powstała z uszkodzonych ubrań, które zostały przetworzone na nową, oryginalną odzież. Została zainspirowana Rafą Koralową, która jest narażona na wyginięcie z powodu globalnego ocieplenia, rosnącego poziomu mórz oraz zanieczyszczania wody. Działania grupy miały na celu szerzenie świadomości na ten temat i życie w zgodzie z hasłem „Together we play for the planet. Let's play it fair.” Kolekcja Recycle to kolekcja puchówek, których najważniejszym elementem są umieszczone na fragmentach okryć faktury, które powstały z poddanych recyklingowi kurtek 4F. Gama kolorystyczna jest oparta na zestawieniu kolorów zaczerpniętych z rafy. Turkus wody morskiej i róż zdrowego koralowca łącz się w kolekcji z bielą, szarością i czernią symbolizującą choroby rafy – koralowiec chory traci kolor i staje się stopniowo cały biały, lub pojawiają się na nim czarne plamy.

Grupa docelowa
Kolekcja skierowana jest do młodych ludzi, podążających za modą i trendami, lubiących odważne i awangardowe stylizacje, jednocześnie ceniących zrównoważone podejście do mody.

Projektanci:

Małgorzata DłużewskaWiktoria FrankowskaAleksandra GrabskaEliza KobzaWeronika KuleszaWeronika RybakModelka- Weronika RybakModel- Kuba K

3. GRUPA REPAIR

Zespół REPAIR stanął przed niełatwym zadaniem, polegającym na wymyśleniu kreatywnych sposobów naprawy ubrań. Projektanci starali się przekuć ślady użytkowania ubrań, takie jak przetarcia, przebarwienia i rozprucia w ich atut, jednocześnie umożliwiając klientom jak najdłuższe użytkowanie.

17

Inspiracja
Kolekcja została zainspirowana jednym z czterech żywiołów – ziemią – jako odniesieniem do ekologicznego podejścia w modzie. Kolekcja inspiruje się nie tylko kolorystyką ziemi, ale także występującymi w naturze motywami, takimi jak np. odbite liście na części ubrań. Wszystkie sylwetki tworzą spójną całość nawiązującą do żywiołu ziemi, dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów i ciekawemu sposobowi naprawy uszkodzonych elementów.

Materiał
Określenie „Matka Ziemia” jest często używane w celu promowania zrównoważonego rozwoju. Oznacza to przede wszystkim, że Ziemia jest źródłem wszystkich żywych stworzeń oraz roślin, dlatego jesteśmy zobowiązani ją pielęgnować i o nią dbać. Przykładem wpływu branży modowej na planetę jest produkcja niektórych włókien i wykorzystywanych w tym procesie chemikaliów, w szczególności intensywne stosowanie chemikaliów w uprawach bawełny, które powodują liczne choroby i degradację gleby. W kolekcji Repaired, łącząc różne techniki napraw (zarówno te widoczne, jak i niewidoczne) oraz inspirując się właśnie Matką Ziemią i jej naturalnym pięknem, twórcy chcieli pokazać jak w prosty, ale kreatywny sposób można odratować zużyte ubrania, które teoretycznie nie nadawały się już do noszenia.

Kolekcja zawiera 3 sylwetki – dwie damskie i jedną męską. W każdej z sylwetek zastosowano przynajmniej jedną z wielu technik naprawiania np. odbarwianie bądź cerowanie. Każda z nich chowała jakąś skazę, którą dzięki kreatywnym rozwiązaniom przekuliśmy w zaletę. Cały projekt utrzymany jest kolorystyce ziemi – to głównie odcienie brązu, beżu i zieleni.

Grupa docelowa
Mężczyźni i kobiety w wieku 18-35 lat. Osoby prowadzące aktywny tryb życia, uprawiające sport, interesujące się modą, zwłaszcza modą bardziej zrównoważoną, podejmujące świadome decyzje konsumenckie.

Projektanci:

Małgorzata DłużewskaWiktoria FrankowskaAleksandra GrabskaEliza KobzaWeronika KuleszaWeronika RybakModelka- Weronika RybakModel- Kuba K
Opiekę nad projektem ze strony uczelni VIAMODA sprawowały:

Dominika Łukawska-Milczarska

PROREKTOR VIAMODA SZKOŁY WYSZEJ W WARSZAWIE
Kierownik projektu, opiekun grup projektowych

Anna Stępień-Fazlejew

Nadzór nad realizacją kolekcji w laboratorium technologicznym uczelni

Kinga Miller

REKTOR VIAMODA SZKOŁY WYŻSZEJ W WARSZAWIE
Opiekun grupy marketingowej

Zapraszamy do salonu 4F w CH Westfield Arkadia w Warszawie, gdzie w dniach 17-24 lipca będzie można zobaczyć na żywo projekty studentów.

Dołącz do nas!

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo Wear_Fair.

Oddaj