Przed nami sezon na krokusy, a roku na rok te urocze fioletowe kwiatki ściągają coraz większe rzesze miłośników. Hokus, krokus, ale nie czarujmy się – krokusy same się nie ochronią! Trzeba ruszyć z pomocą!

Od kilku lat pracownicy TPN-u obserwują duże nasilenie ruchu turystycznego w czasie kwitnienia krokusów. W ubiegłym roku w marcowo-kwietniowe weekendy Dolina Chochołowska przeżywała prawdziwe oblężenie. Rozkwit krokusów oraz piękna pogoda sprawiły, że do tej słynnej doliny zjechała masa turystów.  Z szacunków wynikało, że w jedną z niedziel do  Chochołowskiej weszło ponad 20 tys. osób! Przypominamy, że mimo że Dolina Chochołowska, jak i przyległa Dolina Lejowa leżą w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego, to za obsługę ruchu turystycznego na tych szlakach odpowiedzialna jest Wspólnota Leśna Ośmiu Uprawnionych Wsi w Witowie. Wspólnota odpowiada między innymi za punkty wejścia do obu dolin, a więc sprzedaż biletów wstępu. Rekordowa liczba turystów przełożyła się na spore problemy organizacyjne. Na szlaku panował bardzo duży tłok, podczas gdy inne doliny w Tatrzańskim Parku Narodowym niemal świeciły pustkami. Na szczęście mimo tak wysokiej frekwencji na Polanie Chochołowskiej nie doszło do zadeptania krokusów. Na miejscu oprócz pracowników Straży Parku i Służby Parku byli wolontariusze TPN, którzy na ten czas stali się opiekunami krokusów.

W tym roku do akcji „Patroli Krokusowych” dołączyli Changemakerzy.  W dniach 15-16 kwietnia 2023 r., 17 śmiałków z firmy OTCF S.A. upominało osoby oddalające się dalej niż kilka metrów od ścieżki czy wchodzące w łany krokusów. Zdecydowana większość turystów ze zrozumieniem podchodziła jednak do upomnień i podporządkowywała się poleceniom. Po tłumach nie pozostało zbyt wiele śmieci. Zauważyliśmy, że turyści pilnowali siebie nawzajem, co bardzo nas cieszy.

W tej chwili z dnia na dzień krokusów w Tatrach przybywa, ale szczyt kwitnienia przewidujemy  w pierwszej połowie kwietnia – wiele zależy od pogody. Może to oznaczać turystyczny najazd w dwa pierwsze weekendy kwietnia.

Jakie działania podejmie Park?
Oprócz akcji edukacyjno-informacyjnej TPN przeprowadzi wzmożone patrole Straży Parku i Służby Parku. Dodatkowo nawiązana została współpraca ze Wspólnotą 8 Wsi w Witowie, żeby uniknąć zeszłorocznej sytuacji, kiedy obsługa kas nie nadążała ze sprzedażą biletów, co było przyczyną różnych nieprzyjemnych sytuacji. W tym roku będzie jest więc znacząco więcej kas i toalet.

Wybierasz się na krokusy? Przeczytaj
1. Gdzie kwitną krokusy?
Nie tylko na Polanie Chochołowskiej. Duże ich skupiska można podziwiać w wielu  innych miejscach w Tatrach i na Podhalu. Są to m.in.:

  • Dolina Kościeliska
  • Kalatówki
  • Polana Kopieniec
  • Droga pod Reglami
  • Zakopane – Toporowa Cyrhla
  • Kościelisko
  • Witów
  • Dzianisz
  1. Jak dostać się do Doliny Chochołowskiej?
  • Komunikacja zbiorowa
    Jeśli wybierasz się do Doliny Chochołowskiej w weekend, możesz skorzystać z komunikacji zbiorowej. Zaoszczędzisz sobie problemów z parkowaniem. Busy odjeżdżają spod dworca PKP w Zakopanem: –> kierunek Dolina Chochołowska, –> kierunek Czarny Dunajec.
  • Pieszo
    Do Doliny Chochołowskiej można także dojść pieszo: –> z Kir Drogą pod Reglami (50 min), –> lub z Doliny Kościeliskiej Ścieżką nad Reglami (2,5 godz.). O tej porze roku na szlakach możemy się spodziewać śniegu, lodu, a miejscami też sporo błota.
  • Rowerem
    Szlak z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej jest udostępniony dla rowerów. Za wjazd rowerem do Doliny Chochołowskiej Wspólnota Leśna 8 Wsi pobiera dodatkową opłatę 5 zł. W weekendy nie polecamy wypraw rowerem do Doliny Chochołowskiej. Poruszanie się w tłumie ludzi, na mokrej lub oblodzonej drodze może być niebezpieczne.
  • Samochodem
    Parking samochodowy znajduje się przed Siwą Polaną. Ilość miejsc jest ograniczona. Przy dużym ruchu już rano nie ma miejsc, a droga dojazdowa jest zakorkowana. Samochód można zostawić także na dużych parkingach przy Dolinie Kościeliskiej i stamtąd dojść pieszo. Prosimy, aby nie parkować samochodów na okolicznych prywatnych polanach (tam również rosną krokusy, które są rozjeżdżane kołami aut!), ani na drogach wewnętrznych (blokowanie wjazdu).
  1. Kodeks miłośnika krokusów:
  • Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaku turystycznego.
  • Nie wchodź na polanę, aby nie zadeptać krokusów.
  • Nie siadaj (!) i nie kładź się (!) w krokusach, robiąc zdjęcia krokusów lub pozując do zdjęć.
  • Nie zrywaj krokusów, pamiątką niech będą Twoje zdjęcia.
  • Nie parkuj na krokusach.
  • Swoje śmieci zabieraj ze sobą.
  • Korzystaj z toalet w schronisku lub toi-toi przy szlaku.
  • Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj!

Udział Changemakerów w akcji „Patrole Krokusowe” możliwy jest dzięki kontynuacji współpracy marki 4F (firmy OTCF S.A.) z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.  W ramach niej, w zgodzie ze Strategia 4F Change, wolontariusze działający na górskich szlakach już drugi rok noszą ubrania polskiej marki. Softshelle i kurtki 4F wypożyczane są wolontariuszom na sezon. Zgodnie ze strategią 4F Change, na zakończenie sezonu, przekazane ubrania zostaną wyczyszczone i odświeżone, żeby wolontariusze mogli z nich korzystać w kolejnej edycji projektu “Wolontariat dla Tatr”.

„Wolontariat dla Tatr” to całoroczna akcja organizowana od 2007 r. Wolontariusze pomagają pracownikom TPN w utrzymywaniu czystości w Tatrach, a także prowadzą spotkania i prelekcje dla turystów. Szacuje się, że w tym sezonie w programie „Wolontariat dla Tatr” uczestniczyć będzie około 300 osób, które w ciągu ok. 10 000 godzin przeprowadzą ponad 50 prelekcji w 10 najpopularniejszych lokalizacjach w Tatrach.

Dodatkowo w ramach  Change Weeka , wewnętrznych działań edukacyjnych, edukatorzy z TPN przeprowadzili webinar  pt.: „Niezwykła roślinność Tatr”, w trakcie którego pracownicy dowiedzieli się czym wyróżnia się flora w Tatrach i dlaczego są pod ochroną.

Tatry to jedyne pasmo górskie w Polsce o charakterze alpejskim, które jako jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju od lat przyciąga rzesze turystów, również tych z zagranicy. TPN cechuje wysoka bioróżnorodność. Znaleźć tu można około 1000 gatunków roślin naczyniowych, spośród których blisko dwustu nie zobaczymy w innych rejonach kraju. Jesteśmy dumni, że możemy brać udział w ochronie tego unikatowego terenu.

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj