Już blisko 70 proc. Polaków kupuje ubrania w sklepach typu second-hand – wynika z najnowszego badania „Moda na second-handy” przeprowadzonego przez LESS GROUP.

Na takie zakupy decyduje się coraz więcej młodych osób, a prawie połowa wszystkich respondentów kupuje odzież z drugiego obiegu już raz lub kilka razy w miesiącu. Second-handy najmocniej kojarzą się Polakom z unikatowymi „perełkami”, a odzież z drugiej ręki wybierają coraz częściej z powodów związanych z ekologią.

Wraz ze wzrostem inflacji rośnie popyt na odzież używaną. Ludzie szukają oszczędności i opcji na uwolnienie zamrożonej gotówki – chętniej kupują odzież używaną i sprzedają własną. Najsilniejszym czynnikiem działającym na zmianę zachowań konsumentów jest czynnik finansowy, a w drugiej kolejności – edukacja ekologiczna.

Ubrania z drugiej ręki coraz cenniejsze

Choć czasy wstydliwego przemilczania wizyt w osiedlowych lumpeksach mamy już za sobą, wyniesienie odzieży używanej na rynkowe wyżyny to ogromna zmiana. Według analizy sporządzonej przez Global Data dla Thredup, zainteresowanie zakupami odzieży z drugiej ręki rośnie w tempie jedenaście razy szybszym niż tradycyjny handel. Twórcy raportu przewidują, że w 2030 roku rynek ten będzie wart około 84 miliardy dolarów, czyli dwa razy więcej niż prognozowane notowania systemu fast fashion. Eksperci wskazują, że niepewność finansowa związana z pandemią, większa ilość czasu wolnego spędzanego w Internecie oraz wzrost świadomości konsumentów na temat ekologicznych i etycznych aspektów tworzenia ubrań sprawiły, że w pierwszej połowie 2021 roku 118 milionów konsumentów po raz pierwszy próbowało odsprzedać swoje ubrania, a w 2020 roku Amerykanie sprzedali łącznie około 9 miliardów leżących w kącie szafy nienoszonych rzeczy. Według Thredup zainteresowanie odzieżą używaną to nie krótkotrwały trend związany ze spędzaniem wolnego czasu na porządkach w garderobie podczas pandemii. Zdaniem analityków po lockdownie „klienci po raz pierwszy planują zwiększyć swoje wydatki na produkty używane”.

Do wzrostu znaczenia odzieży używanej na rynku dochodzą również nawyki konsumenckie pokolenia Z, które według Thredup jest o 165% bardziej skłonne do rozważenia zakupu z drugiej ręki niż starsi klienci, a przede wszystkim dostrzega ,,tymczasowość” modowych gustów – klienci z pokolenia Z po prostu zakładają, że gdy ubranie znudzi się jego właścicielowi, zamiast trafić na dno szafy, może znaleźć nowego wielbiciela.

Interesujące jest, że aż 63 proc. respondentów deklaruje, że wybiera second-handy ze względu na wysoką jakość dostępnych w nich produktów. Z kolei już ponad połowa badanych (54 proc.) jako powód takich zakupów wskazuje aspekt ekologiczny, a co czwarty respondent ceni sobie różnorodny asortyment. I choć powyższe czynniki stają się dla polskich konsumentów coraz ważniejsze, do kupowania z drugiej ręki wciąż najbardziej zachęca cena (69 proc. wskazań).

Kierunek poszerzania asortymentu o produkty z drugiego obiegu, będzie niezbędny dla marek, aby móc nadążyć za zmieniającymi się preferencjami konsumentów.

Program Wear_Fair odpowiedzią na zmiany

Jako świadoma marka, wiemy, że ekologia to nie chwilowy trend, a niezaprzeczalna konieczność. Mamy świadomość, jak na planetę wpływa branża odzieżowa. Bierzemy odpowiedzialność za nasz wpływ i chcemy, by nasze działania prowadziły do zmian społecznych.Rok 2022 był dla nas rokiem wyzwań i intensywnej pracy, dzięki której zmieniło się wiele! Razem z Ubrania do Oddania sprzątamy po całej branży odzieżowej w Polsce i dajemy ubraniom drugie życie. W wybranych salonach 4F pojawiła się odzież z drugiego obiegu. Wspólnie zebraliśmy ponad 6 ton ubrań!

W 2022 roku uruchomiliśmy strefy  Wear_Fair w 12 sklepach stacjonarnych w Polsce (Warszawa: CH Westfield  Arkadia, Galeria Młociny, Galeria  Północna; Kraków: CH Bonarka City  Center, Centrum Serenada; Gdańsk:  Galeria Bałtycka; Katowice: Galeria  Katowicka; Łódź: Galeria Łódzka;  Rzeszów: Galeria Rzeszów; BielskoBiała: Galeria Sfera; Szczecin: Outlet  4F; Wrocław: Pasaż Grunwaldzki). W listopadzie 2022 roku rozszerzyliśmy  miejsca zbiórek ubrań używanych  na wszystkie sklepy 4F w Polsce. W czerwcu 2022 roku uruchomiliśmy pierwszy Ubraniomat 4FxUDO (automatyczne urządzenie do zbiórki ubrań) w CH Bonarka w Krakowie.

Zawsze z dumą podkreślamy, że zmianę zaczęliśmy od siebie, biorąc odpowiedzialność za pełen cykl życia naszych ubrań – od  projektu, przez produkcję i dostawę, aż po zbiórkę niepotrzebnych ubrań od naszych klientów i dawanie im drugiego życia. Stworzyliśmy Program Wear_Fair, zgodnie z naszą STRATEGIĄ, obejmujący dwa rodzaje produktów:

  1. Nowe, które zawierają materiały pozyskane w sposób odpowiedzialny, co zostało potwierdzone certyfikatami niezależnych instytucji certyfikujących lub licencjami. Ich szczegółowy skład umieszczamy na zawieszkach i na kartach produktów w sklepie internetowym.
  2. Wprowadzone do drugiego obiegu po tym, jak zostały odnowione (RENEWED), naprawione (REPAIRED), odzyskane (REVIVED) lub powstały z innych produktów: używanych i/lub niewykorzystanych (UPCYCLED).

Stale się pracujemy nad rozwojem programu Wear_Fair. Chcemy zwiększyć ilości ubrań marki 4F wprowadzonych do drugiego obiegu, a także poszerzyć asortyment stref (o akcesoria i obuwie), rozwijamy także program naprawy ubrań i pracujemy na tworzeniem kolekcji upcyclingowych z ubrań, których nie da się naprawić lub materiałów, które nie zostały w pełni wykorzystane. Mody cyrkularnej nie wyobrażamy sobie bez uważności nakierowanej na proces projektowania i tworzenia nowej odzieży. Istotnym jest wykorzystywanie materiałów z recyklingu, minimalizacja zużycia surowców oraz produkcja wysokiej jakości rzeczy, które mogą posłużyć przez długi czas.

Współpraca w branży jest dla nas kluczowa

Rozumiemy z jakiej pozycji startujemy i jak dużo mamy do zrobienia. Jednocześnie jesteśmy gotowi małymi krokami doprowadzić do dużej zmiany. Wierzymy w siłę pracy zespołowej – łączymy kompetencje wewnątrz firmy oraz zapraszamy do współpracy liczne organizacje, firmy, ekspertów z różnych dziedzin. Jesteśmy świadomi, że  to wszystko nie wydarzyłoby się tak szybko bez naszego partnera w projekcie: Ubrania do Oddania. To dzięki naszej współpracy jako pierwsi w Polsce przechodzimy z modelu linearnego na cyrkularny w sposób transparentny i realny. Moda cyrkularna jest dla nas nie tylko świeżym spojrzeniem na problem ciągłej nadprodukcji ubrań – ale KONIECZNOŚCIĄ.  Cytując Zosię Zochniak, założycielkę Ubrania do Oddania: “Najlepsza moda to ta, która już istnieje, a w drugim obiegu można znaleźć wszystko.”, a my chcemy dodać do tego, że ubrania z drugiej ręki są pełnowartościowymi produktami, które na równi powinny być prezentowane obok nowych kolekcji, tak jak to dzieje się w naszych Strefach Wear_Fair.

Pozytywny odbiór przez naszych klientów gwarancja dalszego rozwoju

Ubrania sportowe marki 4F, jakie oferujemy w ramach drugiego obiegu, zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez naszych klientów. W roku 2022 klienci zakupili: 2892 szt. ubrań oznaczonych metką REVIVED, 2918 szt. Ubrań z metką  RENEWED, 432 szt. Określonych mianem REPAIRED, 57 szt. W ramach projektów UPCYCLED.

Zapraszamy do zapoznania się z całym rocznym raportem 4F Change.

Dziękujemy za zaufanie!
Zespół 4F Change.

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do jednego ze sklepów 4F, w których prowadzona jest zbiórka i wrzuć do odpowiednio oznaczonego pojemnika w strefie Wear_Fair.

Oddaj