01.12.2022

wiedza

Zrównoważone prezenty

Rodzinne legendy głoszą, że najchętniej obdarowujemy naszych bliskich skarpetami. Przedświąteczne ankiety pokazują jednak, że najczęściej kupowane prezenty to kosmetyki, słodycze, perfumy, ubrania, książki i sprzęty elektroniczne. Warto zastanowić się, co zrobić, by te podarunki były jak najbardziej przyjazne środowisku.

A może w tym roku pora postawić na coś zupełnie innego, prezenty zero waste, z drugiego obiegu albo te zrobione własnoręcznie? Dziś podsuwamy Wam parę pomysłów na bardziej zrównoważone święta!

Zrównoważona klasyka
Zacznijmy od tego, co pod choinką pojawia się najczęściej – kosmetyków, perfum, czy ubrań. Nie ma w nich nic złego, w końcu podarunki przede wszystkim mają sprawiać radość! Warto jednak pamiętać, że wszystkie te prezenty mogą mieć różne pochodzenie i mniej lub bardziej przyczyniać się do degradacji środowiska. Kupując więc świąteczną klasykę, zwróćmy uwagę na następujące aspekty:

– czy przedmioty te zostały wyprodukowane z naturalnych składników organicznych;

– czy mają certyfikaty, np. fairtrade;

– czy nie są testowane na zwierzętach;

– czy są wyprodukowane lokalnie i z lokalnie dostępnych materiałów, dzięki czemu ograniczamy konieczność transportu, a co za tym idzie ślad węglowy;

– czy da się je kupić w eko opakowaniu, np. biodegradowalnym, z drugiego obiegu lub takim, które można wykorzystać ponownie (słoiki, ceramika).

Prezenty zero waste
Prezenty zero waste to takie, które minimalizują ilość odpadów. To podarunki wielokrotnego użytku, jadalne, biodegradowalne, niematerialne i – niezależnie od kategorii – przydatne! Czegokolwiek bowiem nie kupimy, ważne, by prezent był trafiony i potrzebny – inaczej każdy, nawet najbardziej eko przedmiot będzie zbierającym kurz w domu śmieciem.

Eko prezenty sensu stricto
Prezent typowo eko jest świetnym pomysłem, jeżeli wiemy, że komuś naprawdę się przyda. Możemy wówczas kupić np. butelkę do wody z filtrem dla podróżnika, kubek termiczny dla miłośnika kawy, czy zestaw bambusowych sztućców dla kogoś, kto regularnie zamawia dania na wynos. Super pomysłem może być też roślina albo sadzonki i nasiona. Rośliny dają nam tlen i oczyszczają powietrze, a zieleń uspokaja głowę. Ponadto to idealna okazja, żeby dać drugie życie szklanym i metalowym pojemnikom, z których można zrobić oryginalne, spersonalizowane doniczki.

„Collect moments not things”
Rzeczy materialne cieszą, ale nic nie daje tak długotrwałej radości jak emocje. Doświadczenia pamiętamy dużo dłużej, czasem nawet przez całe życie, dlatego coraz częściej w ramach prezentu gwiazdkowego inwestujemy w przeżycia. Co lubi robić osoba obdarowywana? Czy jest coś, czego robienie sprawia nam przyjemność wspólnie? A może chciałaby się czegoś nauczyć? Możliwości jest mnóstwo:

– wspólny wyjazd (najlepiej koleją:));

– wyjście do teatru lub do kina;

– voucher do SPA;

– kurs (np. robienia ceramiki, programowania, hiszpańskiego – limitem jest tylko wyobraźnia i budżet;

– abonament na dostęp do platformy internetowej, np. Netflixa czy Legimi;

– karnet na siłownię, jogę, kalistenikę.

Prezenty z drugiego obiegu
Wiemy, że w naszej kulturze produkt używany lub naprawiany jest odbierany jako gorszy, mniej atrakcyjny od nowego. A przecież kupując rzeczy używane, da się czasem trafić na prawdziwe perełki! W second handach znaleźć można ubrania designerskie, od projektantów, czasem z metkami, czasem bez żadnych śladów użytkowania. Zachęcamy również od odwiedzenia naszych stref Wear Fair, gdzie czekają ubrania, którym możecie dać drugie życie!

Prezenty hand-made
A może by tak… podarować swój czas? Wysiłek i serce włożone w przygotowanie prezentu zawsze sprawiają, że jest on dużo więcej wart niż materiały, z których powstał. Tu też pomysłów jest nieskończona ilość: domowe przetwory, nalewki lub wypieki (najlepiej w opakowaniu wielokrotnego użytku, słoiku lub ładnym metalowym opakowaniu), domowy peeling cukrowy lub kawowy (który również można przygotować w słoiczku z drugiego obiegu), własnoręcznie zdobione lub zrobione kubki, wszelkiego rodzaju makramy i biżuteria.

Marki zero waste
A co jeśli nie potrafimy lub nie mamy czasu przygotować prezentów własnoręcznie? W internecie znaleźć można mnóstwo lokalnych marek zero waste, artystów z ekologiczną duszą, którzy tworzą np. naturalne świece sojowe w opakowaniach z odzysku (w starych ceramicznych kubkach i fancy słoiczkach, często niepowtarzalnych, upolowanych na pchlich targach), czy akcesoria z upcyclingu (gumki scrunchies, opaski i krawaty z materiałów z dawnych ubrań).

Mamy nadzieję, że podsunęliśmy Wam trochę pomysłów na bardziej zrównoważone prezenty. To teraz uwaga – jak już na coś się zdecydujecie, to idźcie na całość i przemyślcie opakowanie w duchu zero waste. Najbardziej ekologiczne jest zawsze to, co macie już w domu. Wykorzystajcie więc papiery i sznurki ze starych przesyłek, przyozdóbcie zwykły karton, coś na nim malując albo użyjcie do dekoracji gałązek świerku, szyszek, czy suszonych plastrów pomarańczy. Pomyślcie też o zachowaniu torebek po świętach – często są one w ogóle niezniszczone i mogą spokojnie posłużyć po raz kolejny za rok!

Wesołych Świąt!

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo Wear_Fair.

Oddaj