Ziemia często nazywana jest Niebieską Planetą ze względu na fakt, że woda pokrywa ponad 70% jej powierzchni. Jednak woda słodka stanowi tylko 2,5%, a większość z niej zamknięta jest w lodowcach. Oznacza to, że mniej niż 1% wody jest dostępny dla ludzi i nie dla wszystkich w sposób równomierny i sprawiedliwy. Co czwarta osoba na świecie ma ograniczony dostęp do wody, a problem ten w miarę postępujących zmian klimatycznych jest coraz poważniejszy.

Choć wydawałoby się, że problem suszy w największej mierze dotyka państw takich jak Somalia czy Uganda, to jednak nie do końca tak jest. Brak wody dotyczy również państw położonych w strefie umiarkowanej, w tym Polski. Regionem szczególnie zagrożonym w naszym kraju jest choćby Pojezierze Gnieźnieńskie, gdzie wysychają kolejne jeziora[1]. Poziom wody w Jeziorze Wilczyńskim opadł w ciągu ostatnich lat o sześć metrów, znikają również stawy i torfowiska. Co jest temu winne? W połowie XIX w. zaczęły powstawać tu kopalnie odkrywkowe, a teren od tamtej pory jest regularnie osuszany. Nakłada się na to budowa studni głębinowych przez rolników, a także to, co wszędzie: gwałtowne ocieplenie klimatu.

Woda to również jeden z najważniejszych elementów wielu gałęzi przemysłu. 78% profesji na świecie uzależnionych jest od wody, od rolnictwa, przez leśnictwo, po branżę odzieżową. Badania przeprowadzone przez Fundację Ellen MacArthur wykazały, że każdego roku do produkcji odzieży wykorzystuje się ponad 90 miliardów metrów sześciennych, czyli ponad 20 bilionów galonów wody[2], co stanowi 4% całego rocznego zużycia słodkiej wody na świecie[3]. Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji naszych wyborów w kwestii ubioru. Bawełniany T-shirt to 2700 litrów wody, czyli około 3 lata wody pitnej dla jednej osoby, jedna para dżinsów – 13 lat. Co więcej branża odzieżowa nie tylko wodę zużywa, ale również zanieczyszcza. Produkcja tekstylna to około 20% przemysłowych zanieczyszczeń wody na świecie, a barwienie tekstyliów jest drugą co do wielkości ich przyczyną[4].

Ślad wodny[5]

O tym, ile wody zużywa każdy z nas, informuje nas ślad wodny, który jest sumą pośredniego i bezpośredniego zużycia wody przez konsumenta. To nie tylko woda, którą wykorzystujemy do prania, mycia naczyń albo podlewania kwiatów, ale również woda, którą zużywamy na drugim krańcu świata. Ślad wodny mierzy ilość wody zużytej do produkcji każdego dobra i każdej usługi, z których korzystamy. Może zostać wyliczony dla indywidualnej osoby, ale także społeczności, miasta, kraju, czy całej ludzkości. W obliczu kurczących się zasobów warto pamiętać o śladzie wodnym przy codziennych wyborach.

Co możesz zrobić, by ograniczyć swój ślad wodny?

Świadomość przede wszystkim! Myśl o tym, jaki ślad wodny zostawiasz, decydując się na zakup poszczególnych produktów do jedzenia, przedmiotów codziennego użytku, a także ubrań:

  • Kupuj odzież z drugiego obiegu, by ograniczyć jej produkcję.
  • Wstawiaj tylko pełną pralkę.
  • Przedłużaj żywotność swojej odzieży: pierz rzadziej, staraj się natychmiast usuwać plamy, zanim wnikną głęboko w materiał, susz na powietrzu i naprawiaj.
  • Zamiast wyrzucać niepotrzebne ci ubrania, przekaż je organizacjom takim jak Ubrania do Oddania, które wprowadzą je ponownie do obiegu.
  • Kupuj ubrania dobrej jakości, które będą służyły ci długo i szybko nie wyjdą z mody.

Dołącz do naszego programu wear_fair i dawaj ubraniom drugie życie, zarówno oddając te, których już nie chcesz, jak i kupując używane. Listę sklepów, w których możesz kupić ubrania z drugiego obiegu znajdziesz tutaj.

[1] Wysychają najpiękniejsze i najczystsze jeziora Wielkopolski. Pojezierze Gnieźnieńskie zniknie z mapy Polski? – plus.gloswielkopolski.pl

[2] A New Textiles Economy: Redesigning fashion’s future (ellenmacarthurfoundation.org)

[3] Ellen McArthur Foundation (2017) The New Textiles Economy Report

[4] Toxic Textiles Report | Green America, Water pollution due to textile industry (textiletoday.com.bd)

[5] https://aerisfuturo.pl/projekt/slad-wodny-co-to-jest/

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do jednego ze sklepów 4F, w których prowadzona jest zbiórka i wrzuć do odpowiednio oznaczonego pojemnika w strefie Wear_Fair.

Oddaj