05.08.2022

projekty

Sprzątanie Tatr

4 sierpnia zorganizowaliśmy akcję Sprzątania Tatr wraz z wolontariuszami Tatrzańskiego Parku Narodowego, w ramach wakacyjnego Change weeku pod hasłem „Travel_fair”.

Odpowiedzialna turystyka, tak jak odpowiedzialna moda, stała się koniecznością, a nie tylko wyborem. Postępujące zmiany klimatyczne i sytuacja po pandemii, wymusiły zmianę podejścia do sposobu podróżowania. Zwrot w stronę turystyki krajowej, większa popularność kamperów, zastosowanie rozwiązań bezdotykowych w hotelach i na lotniskach, rezerwacje wypraw i noclegów z krótkim wyprzedzeniem, chęć wypoczynku w bliskości przyrody w obiektach, które stosują ekologiczne rozwiązania, to tylko ułamek zmian w turystyce. Jak mogą w ich obliczu wyglądać postanowienia etycznego podróżnika?

W ramach wakacyjnego Change weeka (cykliczne wewnętrzne wydarzenia edukacyjne w obrębie szeroko rozumianej ekologii, prowadzone przez ekspertów z OTCF i z zewnątrz) pracownicy OTCF S.A rozmawiali o tym nad tym jak podróżować, by zwiedzanie niosło pożytek dla każdego: dla turysty, odwiedzanych miejsc, lokalnych społeczności i ich kultury, jak też całej planety, uczyli się także jak korzystać z przyrody, pozostawiając ją w nienaruszonym stanie i zastanawiali się nad tym, co właściwie oznacza  odpowiedzialne podróżowanie?

Do uczestnictwa w Change weeku zaproszono między innymi, partnera 4F Change, Tatrzański Park Narodowy. 2 sierpnia specjaliści z TPN-u przeprowadzili warsztaty pod hasłem ”Leave No trace”, w trakcie których omawiane były kwestie pozostawiania jak najmniejszego śladu w przyrodzie podczas górskich wędrówek. Webinar przeprowadził przewodnik Jan Krzeptowski-Sabała, który współpracuje z TPN od 2009 roku, gdzie zajmuje się edukacją i komunikacją, jest współautorem przewodnika „Tatry i Zakopane” (Pascal, 2016), przewodnika „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko – region podhalański” (Fundusz Partnerstwa, 2020), oraz autorem przewodnika „Tatry Zachodnie” (Bezdroża, 2021).

W czwartek 4 sierpnia  Changemakerzy dołączyli do akcji sprzątania szlaków tatrzańskich. 18 wolontariuszy pokonało trasę 16 km, zbierając śmieci z Doliny Kościeliskiej, okolic Stawu Smreczyńskiego, Wąwozu Kraków, Smoczej Jamy i Hali Pisanej.

Koordynatorem akcji ze strony TPN- u był Dariusz Giś, zaś ze strony OTCF S.A Marzena Szczurek.

Program “Wolontariat dla Tatr” działa w Tatrzańskim Parku Narodowym od 2007 roku. Wzięło w nim udział już blisko 5000 osób z całej Polski, a także z zagranicy. Wolontariusze pomagają pracownikom TPN przede wszystkim w utrzymywaniu czystości w Tatrach. Każdego roku jest to spore wsparcie dla pracowników parku, szczególnie w sezonie letnim, gdy po górskich szlakach wędrują tysiące turystów.

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do jednego ze sklepów 4F, w których prowadzona jest zbiórka i wrzuć do odpowiednio oznaczonego pojemnika w strefie Wear_Fair.

Oddaj