Nektar życia zebrany, zaczynamy przygotowania do zimy. Ostatni sezon dla pszczelarzy na bardzo dużym obszarze Polski był bardzo trudny i niezwykle wymagający. Skąpa w opady jesień, ciepła i sucha zima a później chłodna i bardzo późna wiosna nie sprzyjała rozwojowi przyrody a co się z tym wiąże również rodzin pszczelich.

Długa wiosna z naprzemiennie niskimi i wysokimi temperaturami sprawiła, że wiele roślin przemarzło, zaś pszczoły naprzemiennie startowały i hamowały w rozwoju. Brak rozwojowego dla pszczół pyłku pszczelego oraz nektaru będących pokarmem pszczół wywoływał głód rodzin powodując tym samym niewiarygodne spadki populacji rodzin pszczelich w wielu pasiekach na terenie kraju ale i poza nim. Południe kraju aż tak bardzo nie ucierpiało, ale i tutaj widoczne były wielkie dysproporcje w rozwoju pasiek i związanych z tym zbiorach miodu. Jedni mówią o najlepszym roku w historii, inni o wielkim głodzie i niejednokrotnie katastrofie.

Mając to wszystko na uwadze zapowiadało się bardzo nieciekawie. Nie opuszczał nas jednak optymizm a nadzieje były jak zawsze wielkie. Dzięki wszystkim zabiegom jakie przeprowadziliśmy w końcówce sezonu 2022 oraz staraniom czynionym wiosną 2023 kondycja naszych pszczół tuż po wyjściu z zimy napawała również dużym optymizmem. Mogliśmy jednak tylko niespokojnie spoglądać w niebo oraz śledzić portale pogodowe. A jednak wiosna się udała, naprzemienna wysoka temperatura jaka nagle do nas zawitała i bezcenne dla pozyskania miodu deszcze spowodowały, że z dnia na dzień zakwitło chyba wszystko powodując kapitalne zbiory wiosennego wielokwiatu.  Później letnie upały i związany z nimi już niestety brak wody w dużym stopniu ograniczyły dalsze zbiory kolejnych miodów gatunkowych jak lipa czy akacja ale i tak było całkiem, całkiem dobrze. Ciepły koniec lata dał jeszcze trochę jak zawsze kapryśnego miodu nawłociowego. Patrząc na problemy pszczelarzy w tych najbardziej suchych rejonach Polski możemy śmiało powiedzieć jedno – dla nas to był dobry rok!

Dzięki cierpliwości, zaangażowaniu i eksperckiej wiedzy Krzyśka Golki, założyciela Pasieki Pasjonata, z obecnie posiadanych 10 uli zebraliśmy aż 179 kg miodu, które trafią do welcompacków a następnie w ręce (i na podniebienia) nowych pracowników OTCF S.A w roku 2024.  Musimy pamiętać, że na ten wynik pracowało jedynie 5 uli, gdyż nasze nowe rodziny w pełni będą przygotowane do zbioru miodu dopiero w sezonie 2023/2024.

Ostatnie miodobranie zakończyliśmy zbiorem miodu nawłociowego zbieranego z nektaru kwiatów nawłoci. W Polsce występuje kilka jej odmian, niestety jedna z odmian tej późnej rośliny nie zawsze cieszy się dobrą sława z uwagi na dużą ekspansywność. Rozprzestrzeniła się na obszarach Polski na bardzo dużą skalę. Z tego względu bardzo często traktowana jest jako chwast. Z drugiej strony jednak jest niezwykle pożądana wśród zielarzy i pszczelarzy ze względu na swoje właściwości lecznicze. Nawłoć wykazuje silne działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. Miód nawłociowy posiada charakterystyczny kwaśnosłodki smak, po skrystalizowaniu mętnieje i staje się jaśniejszy. Spożywanie tego miodu zalecane jest przy dolegliwościach i schorzeniach dróg układu moczowego, pęcherza, prostaty, kamicy nerkowej oraz zapaleniu jelit.

W przeglądach uli, przeprowadzanych regularnie, dwukrotnie mogli brać udział pracownicy naszej organizacji. Pan Krzysztof dzieli się swoją pasją i zaraża wszystkich dookoła miłością do pszczół.
Na terenie naszej pasieki, po długich miesiącach oczekiwań, pojawili się nowi lokatorzy. W domku dla owadów zagościły pszczoły samotnice. Jest jeszcze kilka wolnych pokoi, zapraszamy 😉.

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj