„Karta Różnorodności” to inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej realizowana w takich krajach Unii Europejskiej jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy. Karta jest zobowiązaniem podpisywanym przez pracodawców, którzy decydują się na wprowadzenie zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i działania na rzecz tworzenia i promocji różnorodności oraz wyraża gotowość firmy do zaangażowania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych w te działania. Organizacje decydujące się na implementację tego narzędzia działają na rzecz spójności i równości społecznej.
„Wyrównywanie szans i inkluzywność stanowią podstawowe wartości dla współczesnych organizacji. Jako OTCF SA chcemy przyczynić się do trwającej globalnej transformacji w kierunku zrównoważonej i równej przyszłości. Czujemy się odpowiedzialni społecznie, dlatego jedną z naszych wartości jest #BERESPONSIBLE.”, podkreśla Wojciech Wieroński Członek Zarządu OTCF SA i Fundacji 4F Pomaga
Forum Odpowiedzialnego Biznesu zainicjowało proces powstania polskiej wersji Karty Różnorodności (ang. Diversity Charter) we wrześniu 2011 roku wspólnie z ówczesnymi partnerami strategicznymi – firmami: Aviva, British American Tobacco Polska, Danone, Deloitte Polska, Grupa Orbis, Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska, L’Oréal Polska, Orange Polska, Provident Polska, PwC, Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Unilever oraz Nutricia.
Treść polskiej Karty powstała w procesie dialogu z przedstawicielami i przedstawicielkami biznesu oraz organizacji i instytucji reprezentujących interesy różnych grup społecznych narażonych na dyskryminację. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, Kampanii Przeciw Homofobii, Fundacji Feminoteka, Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.
Podpisanie Karty Różnorodności oznacza:
Ważnym elementem przystąpienia do grona sygnatariuszy karty jest możliwość ewaluacji organizacji poprzez udział w badaniu Diversity IN Check, do którego chcemy przystąpić w roku 2024. Badanie zaplanowano na marzec 2024.