22.06.2022

wiedza

Co w łące piszczy?

Łąka kwietna… Ktoś powie „nic szczególnego”. Dawniej zazwyczaj kojarzyła się z pastwiskami i krajobrazem wiejskim, bo kwiaty na niej rosnące nie są tak atrakcyjne dla oka jak rośliny ozdobne. Co się stało, że w ostatnim czasie skutecznie zaczęła wypierać trawnik? Jakie korzyści dają tak pospolite rośliny jak mak czy chaber? Dlaczego są one tak ważne dla owadów?

Pokarm dla owadów

Jak ważną rolę w ekosystemie pełnią owady zapylające, wie chyba każdy. Coraz głośniej mówi się jednak o masowym zmniejszaniu się ich populacji. Przyczyn tej sytuacji jest sporo, ale czy wiedzieliście, że jedną z nich jest panujący wśród owadów głód?

Mimo że w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat powierzchnia upraw rośnie, to nie są one w stanie zaspokoić potrzeb pokarmowych owadów. Okazuje się bowiem, że nie chodzi tylko o ilość roślin, ale również o ich różnorodność gatunkową. Właśnie niezróżnicowana dieta i okresowe braki pożywienia są jedną z przyczyn spadku ilości zapylaczy oraz zmniejszenia ich odporności[1]. Pod tym względem idealne są właśnie łąki kwietne. Dzięki dużej ilości gatunków roślin kwitnących na nich przez cały sezon zapewniają one owadom stały dostęp do zróżnicowanego pokarmu.

 

Retencja wody

System korzeniowy roślin tworzących łąkę kwietną jest nawet 25 razy większy w porównaniu do trawnika. Dzięki temu jest ona w stanie zatrzymać więcej wody w glebie i nie jest tak podatna na okresowe susze. Podlewania wymaga tylko zaraz po wysiewie i podczas długoterminowych upałów, przez co jest również znacznie tańsza w utrzymaniu. Łąki kwietne hamują proces pustynnienia gleby oraz przyczyniają się do jej oczyszczania, np. z pozostałości po środkach ochrony roślin[2].

 

Prosta pielęgnacja

Kolejnym argumentem przemawiającym za zakładaniem łąk kwietnych jest ich niski koszt utrzymania w porównaniu do rabaty czy trawnika. Ich pielęgnacja ogranicza się do koszenia raz/dwa razy do roku, a regularne podlewanie, plewienie czy nawożenie nie jest konieczne. Ponadto, jeśli dobierze się odpowiednią mieszkankę nasion, można je siać praktycznie wszędzie.

 

Dom dla owadów

Trawniki i pola uprawne, często koszone, nawożone, opryskiwane czy poddawane innym zabiegom agrotechnicznym, stają się dla owadów niebezpiecznym miejscem. Zapylaczom brakuje przestrzeni do gniazdowania i rozmnażania. Spokojna, pozostawiona sama sobie łąka staje się dla nich idealnym domem. Może być ona schronieniem dla ok. 300 gatunków zwierząt – nie tylko dla owadów, ale również dla małych ssaków, i płazów[3].

 

Walory ekologiczne

Rośliny wchodzące w skład łąk kwietnych często pokryte są woskiem lub włoskami, dzięki którym mogą kumulować pyły znajdujące się w powietrzu. Dodatkowo zakładanie łąk jest jednym ze sposobów na zwalczanie miejskich wysp ciepła, ponieważ zmniejszają one nagrzewanie się gleby i obniżają temperaturę powietrza. Wysiane wzdłuż ruchliwych dróg czy torowisk ograniczają hałas[4]. Ponadto do tworzenia mieszanek nasion wykorzystuje się w znacznej mierze rodzime gatunki, których wybór jest bardzo szeroki.

 

Walory estetyczne

Łąki kwietne urozmaicają okolicę i mają pozytywny wpływ na estetykę otoczenia. Dzięki temu, że zmieniają wygląd w ciągu roku, nie mogą się znudzić. Dodatkowo pięknie pachną, a część kwiatów na nich rosnąca jest dla człowieka jadalna!

 

Powodów, dla których warto zakładać łąki, jest sporo. Poza przestrzeniami publicznymi spotkać je można na farmach fotowoltaicznych, przy fabrykach czy nawet na blankach w donicach. Moda na łąki wydaje się trwać w najlepsze. Pełniona przez nie funkcja ekologiczna, estetyczna, a nawet rekreacyjna sprawia, że coraz częściej można je spotkać w miastach. Przez lata sukcesywnie zastępowana trawnikiem teraz wraca swoje dawne miejsce.

 

[1] https://www.gov.pl/web/susza/zatrzymuj-wode-i-posiej-laki-kwietne

[2] Łąki kwietne. Fakty i mity (teraz-srodowisko.pl)

[3] https://lakikwietne.pl/wp-content/uploads/2021/12/Broszura-UP-zapylacze-29.01.2021-popr-Marcin.pdf

[4] https://www.slideshare.net/lakikwietne/ki-kwietne-na-farmach-fotowoltaicznych

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do jednego ze sklepów 4F, w których prowadzona jest zbiórka i wrzuć do odpowiednio oznaczonego pojemnika w strefie Wear_Fair.

Oddaj