22 kwietnia świętowaliśmy Dzień Ziemi. Poprzedził go Change Week, podczas którego odbył się szereg webinarów edukacyjnych dla pracowników oraz wzięliśmy udział w “Patrolach Krokusowych”.

Dlaczego świętujemy Dzień Ziemi?
Obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1970 r. przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępującą degradacją środowiska naturalnego zaczęli domagać się większej troski o kondycję planety.
Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach.

Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, są też idealną okazją do podejmowania konkretnych działań. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w różnych obszarach życia, między innymi w polityce, edukacji, w nauce, kulturze, a nawet muzyce.
Organizowane z okazji Dnia Ziemi warsztaty, spotkania, konferencje, wykłady, konkursy, to tylko część inicjatyw na rzecz ochrony środowiska.

Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie mamy, dlatego my jako jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń!

 

Działaj i Ty!
Dzień Ziemi to dobra okazja do pokazania indywidualnych postaw i pomysłów na wspieranie natury. Zobacz porady od naszych Changemakerek na wprowadzanie w życie zawodowe lub prywatne małej zrównoważonej zmiany.

MAŁE KROKI OD JUSTYNY
Otwórz lodówkę i sprawdź ile jedzenia kończy swój termin ważności i nie kupuj nic nowego dopóki tego nie skończysz. Nadprodukcja żywności i jej marnowanie jest olbrzymim problemem. Jedz świadomie i wykorzystuj do końca – nie wyrzucaj. Szanuj to co dała Ci natura. Wiesz, ze z liści rzodkiewki można zrobić pesto?
Podaj dalej! Każdy ma rzeczy które zbierają kurz i nie były używane co najmniej przez ostatnie dwa lata – podaj dalej, może ktoś inny lepiej je wykorzysta
Podnieś śmiecia w drodze do pracy! Nie omijaj obojętnie leżącej bezpańskiej reklamówki.
Zrób sobie notes! Ile z nas ma rozpoczęte zeszyty, które po dwóch stronach świecą pustkami? Ja miałam sporo – każda czysta kartka odzyskana, a jak chcesz wyjątkowy notes to czas na pracę twórczą – zrób oprawę i gotowe.

PORADA OD KAROLINY
Naturalnym odruchem w zrównoważonym życiu jest troska o otaczające nas środowisko. Spójrzmy na to pojęcie szerzej – to także dbanie o innych i o naszą wspólną przestrzeń pracy. Niewielkie działanie każdego z nasz, może wnieść duże pozytywne zmiany w pracy jednej osoby.

CHALLENGE Z MONIKĄ
Wybierz 5 ubrań ze swojej szafy i twórz z nich stylizacje na 5 kolejnych dni. Zaszalej dodatkami i baw się dobrze! Pokazuj swoje stylówki na profilach w mediach społecznościowych i inspiruj innych do To do budowania kapsułowej szafy przyszłości.

TIP MARTY NA LEPSZE ŻYCIE W MIEŚCIE
Wykorzystaj przestrzeń balkonu i zostań osiedlowym mikrorolnikiem! Uprawiaj zioła, eksperymentuj z różnymi roślinami, twórz swój unikalny zielony ogródek! Nie tylko będzie cieszyć oko, ale wzbogaci smakowo domową kuchnię i zapewni– tak potrzebny- codzienny kontakt z naturą.

WYZWANIE OD KASI
Zaobserwuj nasz profil na Instagramie @4F_Change, dziel się swoimi inspiracjami i uwagami, użyj naszych projektowych naklejek.  Podejmuj dialog z nami i z przyjaciółmi i bądź dumny/dumna  z bycia Changemakerką/Changemakerem!

PORADA OD MARYSI
Edukuj! Siebie i innych. Niech tematy związane ze zrównoważonym rozwojem nie będą Ci obce. Czytaj, słuchaj, pytaj. Bądź ekspertem w interesującej Cię dziedzinie. Dzięki temu będziesz mógł z łatwością przekonywać nawet tych najbardziej opornych do wdrożenia w życie małych ważnych zmian.

RADA ANI
Ucz się i doświadczaj w czasie podróży. Bądź uważny na potrzeby lokalnej społeczności i okazuj jej szacunek. Pamiętaj, że to co dobre dla Ciebie, niekoniecznie musi się sprawdzać na drugim końcu świata. Podróżuj z poszanowaniem natury – jeśli to możliwe, wybieraj ekologiczne środki transportu, jedz lokalne produkty w lokalnych restauracjach i unikaj miejsc typu delfinaria, tematyczne „wioski” i pseudosanktuaria dla zwierząt, w których zwierzęta (i ludzie!) są wykorzystywane do zabawiania turystów. Pamiętaj, że odpowiedzialne podróżowanie to również uczciwa zapłata. Nie spiesz się. I zawsze miej ze sobą bidon na wodę!

GARŚĆ PORAD OD MAGDY
Miej parcie na szkło. Albo bidon. Z pewnością nie na plastikową butelkę. Wypijesz z niej 3 łyki w 4 sekundy, a będzie rozkładała się 400 lat.
Złap za garnek. Może warto ugotować dzień wcześniej domowy obiad zamiast zamawiać? Zamawiając do biura obiady w plastikowych opakowaniach produkujesz nawet 3 kg plastiku miesięcznie.
Nie drukuj książek. Czasy studiów się skończyły. Świat toczy się w Internecie. Maile i raporty można czytać w wersji elektronicznej. Jeśli już musisz coś wydrukować – pamiętaj o możliwości wydruku dwustronnego.
Oszczędzaj kreatywność. Na przykład na działania ekologiczne. Zamiast pokrywać papierowe flipcharty wykresami, których nie rozszyfrujesz już po godzinie, wybierz bazgrolenie na zmywalnej tablicy.
Nie przekarmiaj urządzeń. Odłączaj laptop od zasilania, gdy ma naładowaną baterię. Tylko z grzeczności nie woła “Już, dość, najadłem się”. W ten sposób oszczędzisz prąd, a bateria w Twoim urządzeniu przetrwa dłużej.
Nie jesteś wampirem. Naturalne światło posłuży Twoim oczom i środowisku. Dlatego korzystaj z niego jak najdłużej możesz.
Zaleś swoje biurko. Uwierz, roślina doniczkowa będzie doskonale pasować do Twojego ulubionego zszywacza. A zupełnie przy okazji oczyści i nawilży powietrze, a także poprawi Twoją produktywność.

TIP PAULINY
Pochłanianie książek, artykułów i podcastów o ekologii jest bardzo ważne. Ale pamiętaj o odpoczynku od trudnych informacji, odetchnij, wyjdź na pole. Cieszmy się wiosną!

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj