18.07.2023

wiedza

Redukcja plastiku

Dla spółki OTCF S.A. ograniczanie użycia plastiku w produktach, w sklepach oraz w  magazynie to jeden z kluczowych celów wskazanych przez Zarząd Spółki. Aby realizować nasze plany w grudniu 2021 roku przystąpiliśmy do Polskiego Paktu Plastikowego, którego głównym celem jest zmiana obecnego modelu wykorzystywania na polskim rynku tworzyw sztucznych w opakowaniach.

Jako spółka stale dążymy do ograniczenia plastiku.  Do tej pory udało nam się zrealizować następujące działania: 

  • W marcu 2022 zrezygnowaliśmy z jednorazowych toreb plastikowych w sklepach stacjonarnych 4F na rzecz toreb papierowych.
  • W 2022 rozpoczęliśmy proces zmiany dla polibagów (czyli opakowań dla produktów używanych w transporcie). Obecnie 100% z tej folii nadaje się do recyklingu. Dążymy do tego, aby 100% z nich nie tylko nadawało się do recyklingu, ale też pochodziło z recyclingu.
  • Zmiany wprowadzamy również w Ecommerce. Rozpoczęliśmy wysyłkę w opakowaniach kartonowych w kwietniu 2022, natomiast w magazynie wciąż posiadamy jeszcze kilka partii plastikowych opakowań z czasów, kiedy ich wykorzystanie było najpowszechniejszą praktyką.
    W myśl zasady PPP “Po pierwsze nie marnować” zdecydowaliśmy, że nie będziemy poddawać ich utylizacji i damy im drugie życiu. Jest to rozwiązanie, które zarekomendował nam nasz partner, Polski Pakt Plastikowy (wywiad z Małgorzatą Gresztą tutaj).
  • W 2022 ograniczyliśmy zużycie folii stretch w magazynie i jednocześnie zamieniliśmy dotychczasową folię na bardziej innowacyjną.*
* Ta, której używamy obecnie dostarczana jest przez firmę Glopack. Wykorzystywana przez nią technologia produkcji umożliwia redukcję grubości folii i radykalnie poprawia właściwości mechaniczne oraz wydajność.

 

1. Na czym dokładnie polega współpraca OTCF/4F z Polskim Paktem Plastikowym?

W ramach współpracy z PPP firma OTCF dąży do ograniczenia plastiku w opakowaniach. Wypracowuje szereg rozwiązań, które m.in. pomogą wykorzystać plastik w obiegu zamkniętym, a tym samym ograniczyć ilość odpadów. Cele Paktu skupione są na trzech najważniejszych kierunkach działania; ograniczenie użycia tworzyw sztucznych, innowacji i zamykaniu obiegu. Cele strategiczne Polskiego Paktu Plastikowego są naszej firmie bardzo bliskie.

2. Dlaczego akurat ta organizacja jest partnerem 4F w walce z plastikiem?

Polski Pakt Plastikowy to inicjatywa, dzięki której toczy się dyskusja wokół jakości tworzyw sztucznych, nasycenia nimi rynku i możliwości ich korzystnego wykorzystania. Cele określone przez Pakt są spójne z celami, które przyświecają OTCF od dawna. Współpraca w ramach Paktu pozwoliła nam dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi firmami, a także czerpać z ich „know-how”. Razem możemy wypracować rozwiązania, które pozwolą nam zamknąć obieg zamknięty w całej branży i sprawić, że opakowania z tworzyw sztucznych, o ile w ogóle wykorzystywane, będą nadawały się w 100 procentach do recyklingu.

3. Co dotychczas udało Wam się zrobić?

Udało się nam ograniczyć plastik w naszych opakowaniach. Wprowadziliśmy w naszych sklepach torby papierowe oraz wielokrotnego użytku. Ograniczyliśmy również zużycie folii stretch w magazynie, a ta, którą której używamy obecnie (dostarczana jest przez firmę Glopack), dzięki innowacyjnej technologii produkcji, jest cieńsza,. Wykorzystywana przez nich technologia produkcji innowacyjnych folii umożliwia redukcję grubości folii i radykalnie poprawia właściwości mechaniczne i wydajność.

4. Jakie są kolejne planowane kroki / Wasze zobowiązania?

W kolejnych krokach dążymy do redukcji plastiku w opakowaniach i eliminacji wszędzie, gdzie jest to możliwe. W miejscach, gdzie eliminacja taka nie będzie możliwa, wykorzystywane mają być opakowania z tworzywa nadającego się w 100 proc. do recyklingu. Wdrożenie proekologicznej i nowoczesnej logistyki odpadów m.in. poprzez odzyskiwanie kartonów do ponownego użycia oraz selektywna zbiórka odpadów i ich recykling w naszych biurach i sklepach. Pracujemy nad tym, by wprowadzić recycling torebek foliowych i innych opakowań z tworzyw sztucznych do 2025 r.

5. Dlaczego Wasze przesyłki są pakowane w torby foliowe zamiast papierowych? Kiedy to się zmieni?

W trakcie inwentaryzacji w naszych magazynach, okazało się, że posiadamy jeszcze kilka partii plastikowych opakowań z czasów, kiedy ich wykorzystanie było najpowszechniejszą praktyką. Sprawę niezwłocznie skonsultowaliśmy z Polskim Paktem Plastikowym (PPP), naszym partnerem, z którym realizujemy strategię ograniczania tego tworzywa w naszej działalności. Wspólnie zdecydowaliśmy, że nie będziemy tych opakowań utylizować, ale damy im drugie życie pakując w nie zakupy klientów. Nasze produkty będą trafiały do klientów w opakowaniach plastikowych i papierowych z zależności od towaru. To, co najważniejsze – w naszym podejściu nic się nie zmienia – naszym priorytetem nadal jest redukcja plastiku oraz zamiana na plastik pochodzący z recyklingu i nadający się do recyklingu, wszędzie tam, gdzie nie da się go w całości zredukować.

6. Czy mogę w trakcie zamówienia wybrać, w jakim opakowaniu chcę dostać przesyłkę?

Nie, nie ma takiej opcji w procesie zamówienia. Aktualnie nie jest to możliwe, jednak w przyszłości nie wykluczamy takiego rozwiązania.

 

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj