W miniony weekend w Krakowskim Parku Technologicznym oraz w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się VII edycja Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, której partnerem została firma OTCF S.A., właściciel marki 4F i projektu 4F Change.

W sobotę do Krakowa przyjechały 24 drużyny z uniwersytetów w całej Polsce, które mierzyły się w serii pojedynków na argumenty. Tematami dyskusji będą zagadnienia związane z ekonomią, ekologią, stosunkami międzynarodowymi, polityką, edukacją oraz kulturą. Organizatorem mistrzostw było Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.

Innowacyjne narzędzie dydaktyczne
Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to ogólnopolski projekt naukowo-edukacyjny, który stawia na rozwój wystąpień publicznych, umiejętności retorycznych, argumentacji oraz krytycznego myślenia. Projekt kładzie szczególny nacisk na wykorzystanie debaty oksfordzkiej jako innowacyjnego i wielowymiarowego narzędzia dydaktycznego.

Krytyczne myślenie i rozwój komunikacji
Idea debat oksfordzkich jest oparta na chęci toczenia merytorycznych sporów, w których obie strony mają równe prawa i możliwości zaprezentowania swojego stanowiska. Debaty mają rozwijać świadomość wielopłaszczyznowości świata, uczyć krytycznego i kreatywnego podejścia do problemów oraz podnosić jakość i etykę debaty publicznej Polsce. Mistrzostwa stanowią uzupełnienie oferty naukowej i edukacyjnej dostępnej na uczelniach wyższych w zakresie rozwiania kompetencji miękkich.

Studenci z całej Polski
W projekcie uczestniczy ponad 100 osób. Tegoroczna edycja przyciągnęła studentów i studentki m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Warszawskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Opolskiego, a także UAM i WSB w Poznaniu, UEK w Katowicach oraz Akademii Koźmińskiego.

Kto jest organizatorem?
Krakowskie Stowarzyszenie Mówców (KSM) zrzesza ponad 70 osób posiadających wiedzę i doświadczenie w zakresie wystąpień publicznych, sztuki argumentacji i debat oksfordzkich. Tym samym jest jedną z największych społeczności debatanckich w Polsce. Projekty edukacyjne realizowane przez KSM cieszą się rosnącą popularnością nie tylko w Krakowie czy Małopolsce, ale i w całych kraju.

Dlaczego 4F w ramach projektu 4F Change zostało Partnerem Debat?
Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na kształtowanie kompetencji międzykulturowych i społecznych. Miejscem, gdzie rozwijane są te kompetencje, może być debata oksfordzka. Ma ona swój początek na uniwersytecie oksfordzkim. Jest rodzajem dyskusji sformalizowanej, która cechuje się ściśle określonymi zasadami dotyczącymi czasu i sposobu dyskutowania. W swoich założeniach teoretycznych daje szansę wielopłaszczyznowej edukacji np. w zakresie logicznego myślenia, formułowania swoich myśli, bronienia swojego zdania. W naszym odczuciu jest to najlepsza forma rozmowy, także o skutkach zmian klimatu, która nie tylko pozwala na wyrażanie opinii, ale także szukania rozwiązań i dobrych praktyk. Jest to ogromnie ważna część strategii 4F Change.
W debaty zaangażowaliśmy się na wielu płaszczyznach: przeszliśmy szkolenie sędziowskie, by w trakcie etapu eliminacyjnego wcielić się w role sędziów, byliśmy współautorami dwóch tez debat na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i naszą branżą:
Pierwsza z nich brzmiała: “W interesie państw rozwijających się leży aktywne ograniczanie (np. poprzez wysokie opodatkowanie, zwiększanie kontroli lub zakazy) działania przemysłu „fast fashion”.

Druga teza miała postać: „Protesty ekologiczne mające na celu spowodowanie głośnej kontrowersji (np. próby niszczenia sztuki, akcje podejmowane na popularnych wydarzeniach sportowych) przynoszą więcej szkód niż korzyści”. W ramach partnerstwa udzielaliśmy wsparcia merytorycznego studentom, w trakcie przygotowań do debat na w.w. tezy.

Dodatkowo debaty były dla nas okazją do wyszukiwania prawdziwych młodych talentów, które będziemy zachęcać do wzięcia udziału w przyszłych procesach rekrutacyjnych czy programach stażowych. Byliśmy także fundatorami nagrody dla Najlepszego Mówcy/Mówczyni Debat, a została nią niezwykle charyzmatyczna Hanna Pabiś z Klubu Debat Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Jak wspomina Krzysztof Buła, Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców:

Debaty mogą być doskonałym narzędziem do uświadamiania w kwestiach zmian klimatu, ze względu na aktywny, a nie pasywny proces uczenia. Kiedy idziemy na wykład, nawet bardzo ciekawy na temat zmian klimatu, to pozyskujemy wiedzę pasywnie, przyjmujemy ją, ale niekoniecznie jutro czy pojutrze pamiętamy o tym, czego się dowiedzieliśmy. Uczestnictwo w debacie wiąże się z dużymi emocjami i wymaga od nas zaangażowania – musimy się przygotować merytorycznie, ułożyć wystąpienie, współpracować w zespole. To jest przeżycie, które zostaje z nami na dłużej, co w konsekwencji sprawia, że mamy większą szansę na wdrożenie wniosków z takiej dyskusji. Prowadząc w ten sposób dyskusje na temat zmian klimatu, uczestnicy zostają zainspirowani do dalszych działań w tym zakresie. Przykładem może być dwójka absolwentów naszch projektów, którzy po udziale w debatach na tyle wkręcili się w temat ekologii, że od 3 lat organizują we współpracy z Polską Akademią Nauk turniej debat ekologiczno-klimatycznych dla młodzieży oraz zorganizowali we współpracy z fundacją pracującą w obszarze odnawialnych źródeł energii konferencje dotyczącą zmian klimatycznych, na której odbyła się debata oksfordzka. Więc ja widzę to w ten sposób, że sama debata na dany temat może być motorem do dalszej społecznej aktywności lub po prostu zmian w naszej codzienności. Jeżeli przed chwilą wziąłem udział w debacie o walce z fast fashion, to hipokryzją byłoby udanie się po niej na wyprzedaż do galerii. Debaty zwiększają świadomość oraz zwiększają zaangażowanie, a to podstawa do tego, aby skutecznie wdrażać zmiany.

Kto został nowym Mistrzem Polski AMPDO?
Tytuł Mistrza Polski zdobyło Studenckie Koło Naukowe Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Warszawskiego, po zaciętej walce, drugie miejsce otrzymał Klub Debat Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Serdecznie gratulujemy!

Wydarzenie miało charakter otwarty dla publiczności.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy być jego częścią.

fot. Kinga Wójcik
Kinga Wójcik Fotografia | Facebook

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj