03.09.2022

współprace

Circular Design 4F x Viamoda

W październiku Viamoda Szkoła Wyższa i 4F rozpoczynają wspólny projekt zawodowy Circular Design 4F x Viamoda. Studenci specjalności Projektowanie ubioru i zarządzanie technologią otrzymają ubrania zebrane w programie Wear_Fair.

Projekt Circular Design 4F x Viamoda będzie realizowany w ramach strategii 4F Change, którą marka 4F wdraża od stycznia 2022 r. Jednym z głównych założeń strategii jest obieg cyrkularny odzieży. W wybranych sklepach 4F powstały strefy Wear_Fair, gdzie można oddać niechciane ubrania, które m.in. wykorzystają studenci Viamoda.

Celem projektu Circular Design 4F x Viamoda będzie odkrycie twórczego potencjału drzemiącego w używanej odzieży i wykorzystanie jej jako materiału wyjściowego do stworzenia nowych produktów.
Powstaną trzy zespoły projektowe, które będą zajmować się całym spektrum działań kreatywnych możliwych z wykorzystaniem znoszonej i uszkodzonej odzieży. Zespół UPCYCLE skoncentruje się na formie wybranych ubiorów, tworząc nowe projekty za pomocą technik dekonstrukcji. Zespół RECYCLE zajmie się pracą z materiałem, działaniami powierzchniowymi. Używana odzież zostanie pocięta i wykorzystana do stworzenia nowych materiałów za pomocą tkania, dziania. Powstaną patchworki, faktury i aplikacje, które staną się punktem wyjścia do zaprojektowania ubiorów. Wyzwanie trzeciej grupy studentów REPAIR będzie polegało na wymyśleniu kreatywnych sposobów naprawy zepsutych ubrań lub takich, które noszą ślady zużycia. Celem jest wykorzystanie talentu i kreatywności studentów do przewartościowania pojęć estetycznych zgodnie z japońską filozofią wabi-sabi, która ceni naturalny cykl życia produktu i potrafi znaleźć piękno w oznakach upływającego czasu. W naszej kulturze produkt naprawiany jest odbierany jako gorszy, mniej atrakcyjny od nowego. Zadanie studentów VIAMODA będzie polegało na zaproponowaniu takich rozwiązań projektowych, które pokażą wady i ślady zużycia w nowym świetle, wydobędą ich walory estetyczne i uczynią z produktu niepełnowartościowego produkt wyjątkowy, unikatowy.

„Dla marki 4F ten projekt idealnie wpisuje się w realizowanie strategii środowiskowej 4F Change. Przemysł odzieżowy ma wpływ na zachodzące zmiany klimatyczne, a przechodzenie na modele cyrkularne jest jednym z kluczowych kierunków dla działań naprawczych. Drugi obieg ubrań, ich naprawa, recykling i upcycling to fundamenty programu Wear_Fair, który rozpoczęliśmy w styczniu tego roku. Właśnie dlatego od samego początku rozmów z VIAMODA proponowaliśmy te trzy kierunki dla zespołów projektowych. Jesteśmy przekonani, że współpraca biznesu z uczelnią wyższą w obszarze zrównoważonego podejścia do projektowania z jednej strony otwiera przestrzeń na rozwój i innowację dla obu stron, z drugiej w znaczący sposób przyczynia się do świadomego kształcenia przyszłych projektantów, którzy swoje przyszłe kolekcje będą tworzyć w zupełnie innych warunkach środowiskowych, niż miało to miejsce do tej pory”. – mówi Przemysław Feliga, ESG Project Manager.

Równolegle zespół studentów ze specjalności Komunikacja marki, fotografia i visual branding stworzy i będzie realizował koncepcję komunikacji projektu. Celem jest pokazanie kolejnych etapów pracy nad kolekcjami w mediach społecznościowych i na stronie 4F i Viamoda, opracowanie koncepcji sesji zdjęciowej i finalnej prezentacji projektu. Wszystkie zespoły będą pracować z opiekunami merytorycznymi z ramienia uczelni i 4F. Projekt zainaugurują warsztaty w siedzibie OTCF S.A. (właściciela m.in. marki 4F) w Krakowie. Najlepsi uczestnicy projektu otrzymają w nagrodę płatne wakacyjne 3-miesięczne staże.

„Naszym celem było stworzenie projektu zawodowego  zawierającego wszystkie elementy istotne dla studenta wzornictwa w procesie edukacji, takie jak osadzenie w realiach rynku, rozwój indywidualnych predyspozycji i stylu projektowego, praca zespołowa, projektowanie holistyczne obejmujące cały obszar pracy nad projektem, stworzenie możliwości pokazania prac studentów szerszej publiczności, zagadnienia etyczne i ekologiczne w modzie, a także szeroki mentoring obejmujący zarówno pedagogów z uczelni, jak i przedstawicieli firm z branży odzieżowej. Te hasła przełożyliśmy na konkretne elementy projektu”. – mówi dr Dominika Łukawska- Milczarska, Prorektor VIAMODA Szkoły Wyższej w Warszawie.

Projekt zawodowy Circular Design 4F x Viamoda jest realnym zleceniem, przyczyniającym się do budowania sieci kontaktów zawodowych zaangażowanych w niego studentów, stwarza także realną szansę na otrzymanie propozycji płatnych praktyk zawodowych i zatrudnienia.  Równocześnie umożliwia bardzo twórcze działania i zachęca do kreatywnych eksperymentów. Trzecim niezwykle istotnym elementem projektu są zagadnienia etyczne i ekologiczne, które za sobą niesie. To coraz bardziej istotna kwestia dla studentów wzornictwa, którzy chcą angażować się w projekty zgodne z wyznawanymi przez nich wartościami. Niezwykle ważnym elementem pracy w branży mody przekładającym się bezpośrednio na sukces zawodowy jest umiejętność pracy zespołowej, również ze specjalistami z innych dziedzin. Projekt umożliwia zintegrowanie studentów obu specjalności Viamoda Szkoły Wyższej, którzy posiadają uzupełniające się wzajemnie wiedzę i umiejętności.

„Mając wstępną koncepcję projektu zaproponowaliśmy współpracę marce 4F. W trakcie rozmowy o praktykach zawodowych dla przyszłych studentów naszych studiów magisterskich, które uruchamiamy w marcu 2023 roku, dowiedzieliśmy się o projekcie 4F Change i programie Wear_Fair. Wtedy zdecydowaliśmy, że byłby to idealny partner dla naszego projektu. Szczegółowy program powstał w wyniku wspólnych rozmów. Od razu okazało się, że mamy podobną wizję, dostrzegamy znaczenie nie tylko realizacji przez studentów samych kolekcji, ale także wartość innych elementów projektu, takich jak mentoring, pokazanie poszczególnych etapów, drogi dochodzenia do finalnych realizacji i opowieści jej towarzyszącej. Marka zaproponowała także stworzenie kilku zespołów skoncentrowanych na różnych aspektach pracy ze zniszczonym lub uszkodzonym produktem, co pozwoliło zwiększyć ilość zaangażowanych w projekt studentów”. – podkreśla dr Dominika Łukawska-Milczarska, Prorektor VIAMODA Szkoły Wyższej w Warszawie.

Projekt będzie trwał cały rok akademicki, w czerwcu planowana jest sesja zdjęciowa, a także prezentacja projektów w ramach dorocznej prezentacji kolekcji dyplomowych VIAMODA UPGRADE. Końcowe projekty będzie można także zobaczyć w salonie 4F w Arkadii w Warszawie.

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj