08.05.2024

wydarzenia

Wisła Stories

W ramach inicjatywy “Wisła Stories”, Operacja Czysta Rzeka Szymon Opryszek i OTCF S.A, łączą siły, by opowiedzieć historię najdłuższej rzeki w Polsce!

Wisła Stories to projekt, którego organizatorem jest Operacja Czysta Rzeka w partnerstwie z 4F Change/ OTCF S.A., we współpracy z niezależnym reportażystą Szymonem Opryszkiem. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, z a jego celem jest  kształtowanie w młodych ludziach wrażliwości ekologicznej, uważności na przyrodę oraz postaw przyjaznych środowisku naturalnemu. Patronat nad wydarzeniem objęło RADIO OCEAN.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną akcje sprzątania okolic Wisły wzbogacone o spotkania autorskie z Szymonem Opryszkiem. Dodatkowo Szymon Opryszek w ramach Wisła Stories, przygotuje reportaż, dotykający różne aspekty Wisły: historię, wpływ na społeczeństwo, bioróżnorodność, zanieczyszczenia i wiele innych.
Problemy zanieczyszczenia wody, a także zmniejszającej się dostępności do jej zasobów są Szymonowi szczególnie bliskie. Dowodem na to jest reportaż „Woda. Historia pewnego porwania”, wydany pod patronatem 4F Change. Książka opowiada o tym, jak kryzys wodny może wpływać na rozwój konfliktów zbrojnych i migracji. Współpraca Szymona z firmą OTCF S.A. rozpoczęła się w roku 2022, kiedy to firma wsparła podróż Szymona do Iraku w celu zbierania materiałów do książki, nad którą finalnie objęła patronat. Dziś Szymon zasila szeregi Changemakerów i wpiera na stałe strategię zrównoważonego rozwoju 4F Change.

Projekt Wisła Stories obejmie pięć spotkań “nad rzeką”, podczas których uczestnicy będą zaprzyjaźniać się z najbliższą rzeką i jej otoczeniem, poznają jej historię i wpływ, jaki człowiek wywiera na jej środowisko.   W akcjach sprzątania wezmą udział lokalne społeczności, uczniowie szkół podstawowych oraz Changemakerzy i Changemakerki (przedstawiciele firmy OTCF S.A.) i Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka. Przed każdą akcją sprzątania odbędzie się warsztat o tematyce ekologicznej.

“Ważnym obszarem działania w OTCF S.A na rzecz społeczeństwa jest współpraca z organizacjami, które nie tylko działają w zakresie ochrony środowiska, ale inwestują w rozwój młodych pokoleń – budują świadomość oraz edukują w kwestii zmian klimatycznych. Podejmujemy szereg lokalnych działań, inicjatyw oraz współpracujemy na tym poziomie z różnymi organizacjami po to, aby budować społeczności wokół ważnych społecznie tematów.  Właśnie taką organizacją jest Operacja Czysta Rzeka – wpływa na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.”

WOJCIECH WIEROŃSKI
Członek Zarządu OTCF SA i Fundacji 4F Pomaga

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

11 maja „DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA”  – START PROJEKTU

• 11 maja – Kraków
• 13 maja – Niepołomice
• 15 maja – Basonia / Józefów – akcja z lokalną społecznością
• 27 maja – Warszawa
• 28 maja – Płock

Po więcej informacji zapraszamy na stronę projektu:

WISŁA STORIES

 

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj