Wypożyczanie zamiast kupowania staje się stałym elementem naszego życia. Także w modzie! Ten rozwijający się trend poza korzyściami dla konsumentów, wpływa również pozytywnie na planetę. Dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować pilotażowy projekt wypożyczalni ubrań. Poznajcie jego genezę oraz efekty naszej pracy.

Dlaczego wypożyczalnia?

Dane dotyczące Starego Kontynentu i powtórnego wykorzystania ubrań przez jego mieszkańców nie napawają optymizmem. Ze względu na brak odpowiedniej technologii mniej niż 1 procent odzieży poddawany jest recyklingowi, a przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej wyrzuca średnio około 11 kilogramów odpadów tekstylnych rocznie. Co warte uwagi, ta liczba będzie jeszcze rosła. Jest to efekt rosnącej sprzedaży w sektorze odzieżowym. W ostatnich dwóch dekadach ilość ubrań kupowanych w Unii Europejskiej na osobę wzrosła o 40 procent. Zgodnie z przewidywaniami, konsumpcja odzieży do 2030 roku może wzrosnąć o kolejne 60 procent.

Aby przeciwdziałać tym niekorzystnym trendom, Komisja Europejska opracowała „Strategię Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonych tekstyliów w obiegu zamkniętym” (ang. EU Strategy for Sustainable and Circular Textiles; LINK). Dokument opiera się na dwóch filarach. Pierwszy dotyczy przedsiębiorców i przewiduje nowe regulacje, które mają doprowadzić do odejścia od dotychczasowego linearnego modelu („kup, zużyj, wyrzuć”), na rzecz modelu cyrkularnego („kup, napraw, wymień/oddaj/poddaj recyklingowi). Co ważne, strategia kładzie szczególny nacisk na wydłużenie „życia” (czyli trwałości) oraz możliwości ponownego wykorzystania produktów tekstylnych. Ponadto, w jej ramach wprowadzana będzie zasada pełnej transparentności w całym łańcuchu dostaw. Drugi filar dotyczy konsumentów i zmian ich nawyków zakupowych. Zgodnie z wytycznymi UE, mają być oni zachęcani przez firmy odzieżowe do wyboru towarów o wyższej jakości i trwałości, do naprawy już posiadanych ubrań, do wypożyczania lub zakupów odzieży z drugiego obiegu, a także do korzystania z projektów upcyclingowych. Te dwa filary łączy koncept wypożyczania ubrań.

Projekt 4F

Raport „The State of Fashion 2019” (McKinsey x Business of Fashion) pokazuje, że w przyszłości coraz więcej konsumentów będzie widziało w swoich szafach rosnący udział produktów używanych i wypożyczanych. W trosce o planetę i w odpowiedzi na potrzeby Klientów zrealizowaliśmy testowy projekt wypożyczalni ubrań. Jego nadrzędnym celem było przygotowanie się marki 4F na tzw. „szafę przyszłości”, która oprócz ubrań nowych, w większym stopniu składać się będzie z odzieży używanej oraz wypożyczonej.

Wypożyczalnia 4F działała on-line od stycznia do marca 2022 roku. Odzież była wysyłana do Klientów przesyłką kurierską, zwrot był realizowany tą samą drogą. Klienci chcąc oddać ubrania, nie musieli się martwić ich praniem. Czyszczenie produktów z wypożyczalni było realizowane przez 4F. Projekt obejmował jedną kategorię odzieży.

Doskonałym produktem do testów były stroje narciarskie. Białe szaleństwo na stoku trwa zazwyczaj dwa tygodnie w sezonie. Wypożyczając kompletny strój, nasz Klient płacił jedynie ułamek jego pełnej ceny i – co dla wielu osób równie ważne –nie zalegał on w szafie niepotrzebny przez pozostałe 50 tygodni w roku. Nasz koncept zakładał również inne korzyści – możliwość użycia produktów z najnowszej kolekcji, dobór ubrania do pogody, która pomimo jednej pory roku, potrafi być bardzo różna w kolejnych miesiącach, a także dopasowanie stroju do umiejętności i wymagań narciarza. Dodatkowo, wypożyczalnia pozwoliła części Klientów zainteresowanych kupnem produktu przetestować go i sprawdzić, zanim się na niego zdecydują.

Wypożyczanie ubrań z całą pewnością wspiera ideę przemyślanych zakupów i jest ważnym elementem zamykania obiegu tekstyliów czy przedłużania ich życia. Zyskuje na tym środowisko, do którego trafia mniej nieprzetworzonych śmieci. Wypożyczane ubrania są w użyciu przez cały sezon i służą wielu osobom. Ponadto, po sezonie stroje zyskały drugie życie i zostały wprowadzone do sprzedaży w strefie Wear_Fair, w której 4F oferuje używane, odświeżone ubrania.

Przez 9 tygodni trwania projektu udało nam się pozyskać wartościowe informacje – m.in. preferencje Klientów dotyczące kolekcji, czasu wypożyczenia ubrań czy stanu, w jakim były nam zwracane. Dzięki pilotażowi zdobyliśmy cenną wiedzę i wiemy, jak skutecznie realizować tego typu inicjatywy w przyszłości.

Co dalej z wypożyczalnią?

Przy realizacji projektu wypożyczalni ubrań zależało nam na zebraniu danych i zrozumieniu oczekiwań Klienta. Projekt był skierowany do małej grupy osób i nie był promowany działaniami marketingowymi na dużą skalę. Niemniej, udało nam się pozyskać wartościowe dane i zrealizować nasze cele. Projekt pomoże nam rozwijać ten koncept w jeszcze efektywniejszy sposób w przyszłości.

Wypożyczanie ubrań stanowi jeden z kluczowych elementów strategii 4F Change, dlatego nasze plany na lata 2023 – 2026 zakładają wdrożenie tej usługi na stałe w ofercie marki.

Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z wypożyczalni i w ten sposób przyczynili się do realizacji strategii 4F Change. Pracujemy nad nowymi projektami, dlatego bądźcie na bieżąco z naszymi aktualnościami.

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj