Buty sportowe to te, które często eksploatujemy najbardziej, a dbamy o nie najmniej. Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja może wydłużyć ich życie nawet o parę sezonów. Regularne czyszczenie i dbanie o obuwie, zwłaszcza po treningu w deszczu, błocie i piachu, wpływa na żywotność materiałów i komfort użytkowania.

Przede wszystkim najlepiej zapobiegać! Zanim więc ubrudzimy i przemoczymy buty, zadbajmy o ich właściwą impregnację. Taka ochrona przyda się zwłaszcza na trasach pełnych błota, górskich lub po lesie. Impregnat (zazwyczaj w sprayu) zapobiegnie powstawaniu plam, przemakaniu i przywieraniu błota.

Po przyjściu z treningu, dobrze jest poluzować sznurówki, żeby przewietrzyć wnętrze butów. Przemoczony materiał zużywa się szybciej, więc należy pamiętać, by przed kolejnym treningiem obuwie całkowicie wyschło. Buty najlepiej pozostawić do wyschnięcia w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, ale nie na kaloryferze!

Ważne jest, by czyścić obuwie z zabrudzeń na bieżąco. Przy ręcznym praniu butów sportowych należy zamoczyć je w misce lub zlewie z letnią wodą i przetrzeć je gąbką lub szczoteczką o miękkich, nylonowych włóknach. Używaj mydła lub specjalistycznych środków do czyszczenia obuwia, ale nie agresywnych detergentów!

Brudna podeszwa? Stara szczoteczka do zębów i roztwór mydła pomogą przywrócić jej jasny, błyszczący wygląd.

Warto również regularnie korzystać z odświeżającego dezodorantu do butów. Taki preparat zapobiega przykrym zapachom i zapewnia ochronę przed bakteriami i grzybami.

Dodatkowy tip! Biegacze, którzy trenują codziennie, powinni posiadać przynajmniej dwie pary butów. Podeszwa i warstwa amortyzująca są podczas biegu mocno ugniatane, więc dobrze dać im czas na powrót do pełnego rozprężenia, co w zależności od butów wynosi od 12 do 24 godzin. To również idealny czas na pełne wyschnięcie butów.

Potrzebujesz nowej pary butów?

Dowiedz się, jak kupując obuwie 4F uzyskać rabat
na usługę czyszczenia butów w woshwosh.

zyskaj rabat

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do jednego ze sklepów 4F, w których prowadzona jest zbiórka i wrzuć do odpowiednio oznaczonego pojemnika w strefie Wear_Fair.

Oddaj