Ponad 200 uczestników i ponad 3 tony odpadów, a także reportaż Szymona Opryszka nt. królowej polskich rzek to efekt pięciu spotkań edukacyjnych w ramach cyklu Wisła Stories. Projekt, realizowany w Krakowie, Niepołomicach, Józefowie, Warszawie i Płocku we współpracy z Fundacją Czysta Rzeka, miał na celu kształtowanie w młodych ludziach wrażliwości ekologicznej, uważności na przyrodę oraz postaw przyjaznych środowisku naturalnemu.

Wisła Stories to cykl spotkań edukacyjnych skierowany do uczniów szkół podstawowych i społeczności lokalnych. W ramach pierwszej edycji projektu wspólnie z Fundacją Czysta Rzeka zorganizowaliśmy spotkania nad Wisłą w Krakowie, Niepołomicach, Józefowie, Warszawie i Płocku. Uczestnicy mieli okazję zaprzyjaźnić się z rzeką i jej otoczeniem, poznać historię najdłuższej rzeki w Polsce oraz wpływ, jaki człowiek wywiera na jej środowisko. Stałymi elementami inicjatywy były także warsztaty o tematyce ekologicznej oraz akcje sprzątania. W każdym lokalnym wydarzeniu wzięli udział także Changemakerzy i Changemakerki oraz reprezentanci Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka. Ponadto w Krakowie, Niepołomicach i Warszawie odbyły się spotkania z niezależnym reporterem, Szymonem Opryszkiem, który opowiadał m.in. o zanieczyszczeniach w rzece. Autor w ramach projektu Wisła Stories przygotował także reportaż o Wiśle, o której pojawiają się wodni bohaterowie: strażnik rzek Pawłem Chodkiewiczem, inżynierka Kiranmai Uppuluri, szkutnik Mateusz Tabaka i pasjonat Wisły Zygmunt „Setka”.

Reportaż dostępny na: https://operacjarzeka.pl/wisla-stories/.

 

Piszemy nową historię dbania o środowisko naturalne

W cyklu Wisła Stories wzięli udział uczniowie i społeczności lokalne zgromadzone wokół Centrum Edukacji Międzynarodowej Kolegium Europejskiego w Krakowie, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Włodzimierza Puchalskiego w Niepołomicach, Zespołu Szkół w Józefowie nad Wisłą, Szkoły Podstawowej nr 366 im. Jana Pawła II w Warszawie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku. Wśród 3 ton zebranych odpadów podczas 5 akcji sprzątania najwięcej było śmieci pokonsumpcyjnych – butelek szklanych i plastikowych puszek, ale znalazły się też opony.

Zaprzyjaźnianie z naturą odbyło się w interesującej formule, dzięki zaangażowaniu edukatorów: Anny Warzyńskiej, Katarzyny Izydorczyk, Moniki Boryń, Waldemara Kamińskiego, Kingi Solarek i Honoraty Stafiej. Narzędzia takie jak spacer przyrodniczy, ciekawostki ornitologiczne czy warsztat ekologiczny z recyklingu to tylko niektóre ze sposobów dotarcia do młodego pokolenia, które wykorzystano w trakcie Wisła Stories.


– Edukacja i budowanie wrażliwości ekologicznej wpisują się w działalność Fundacji Czysta Rzeka. Troszczymy się o młodych ludzi i inwestujemy w ich edukację, bo to od nich zależy przyszłość naszej planety. Wierzymy, że dobre nawyki, rzetelna wiedza i poczucie odpowiedzialności za środowisko wspierają budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Zabierając dzieci i młodzież nad najdłuższą z polskich rzek, w praktyce zaszczepialiśmy w nich miłość do natury, najbliższego otoczenia. Zapoznając uczniów z lokalną fauną i florą, uczyliśmy ich szacunku do przyrody. Wierzymy, że w ten sposób piszemy historię dbania o środowisko naturalne i nie będziemy bać się o śmieci wokół
– mówi Izabela Sałamacha z Fundacji Czysta Rzeka.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez partnerstwa 4F Change z Fundacją Czysta Rzeka która trwa już kilka lat. Towarzyszymy Operacji Czysta Rzeka przy organizacji największej akcji społecznego sprzątania w Polsce.

Ważnym obszarem działania w OTCF S.A na rzecz społeczeństwa jest współpraca z organizacjami, które nie tylko działają w zakresie ochrony środowiska, ale inwestują w rozwój młodych pokoleń – budują świadomość oraz edukują w kwestii zmian klimatycznych. Podejmujemy szereg lokalnych działań, inicjatyw oraz współpracujemy na tym poziomie z różnymi organizacjami po to, aby budować społeczności wokół ważnych społecznie tematów. Właśnie taką organizacją jest Fundacja Czysta Rzeka – wpływa na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.– mówi Wojciech Wroński, Członek Zarządu OTCF S.A. i Fundacji 4F Pomaga.

Wisła Stories wystartowała 11 maja w Krakowie. Kolejne spotkania odbyły się: 13 maja w Niepołomicach, 15 maja w Basoni/Józefowie, 27 maja w Warszawie, a zakończenie 28 maja w Płocku.

Partnerem programu Wisła Stories był podcast „Radio Ocean”.

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj