28 maja 2023 roku odbyła się pierwsza polska edycja rajdu rowerowego Climate Classic Poland, którego partnerem zostało 4F Change. Wydarzenie stanowiło nie tylko sportowe wyzwanie, ale również miało za zadanie motywować uczestników, kibiców i obserwatorów do podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu.

Rajd, będący metaforą wspólnego wysiłku mającego na celu walkę ze zmianami klimatu, skupił uwagę na problemie podnoszenia się poziomu mórz jako konsekwencji ocieplenia klimatu i topnienia lodowców.
Inspirując się sukcesem rajdów Climate Classic w innych krajach, organizatorzy postanowili zorganizować również polską edycję. Na wydarzenia wybrano Żuławy. Obszar ten, częściowo położony poniżej poziomu morza, należy do najbardziej zagrożonych regionów.
Rajd był o tyle nietypowy, że jego uczestnicy zostali zobowiązani do obliczenia własnego śladu węglowego podczas procesu rejestracji oraz złożenia deklaracji o trwałej redukcji go poprzez zmianę codziennych nawyków. Kolarskie koszulki wyróżniał charakterystyczny motyw w postaci pasków, które stały się znakiem rozpoznawczym wydarzenia. Symbolizują one wykres średnich temperatur na świecie w latach 1850-2020, przypominając o pilnej potrzebie zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na klimat. Do uczestników rajdu dołączyła grupa 4 naszych Changemakerów w składzie: Aleksandra Chalimoniuk, Oleksandr Perevertov, Anna Zając i Krzysztof Posadzy, którzy pokonali dystans 100 km. Na trasie czekały na uczestników bufety z napojami i przekąskami, a wśród nich batony, ciasteczka i shoty magnezowe od 4F Fuela.

Rajd Climate Classic Poland był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim do budowania społecznej świadomości i angażowania ludzi w działania na rzecz ochrony klimatu. Mamy nadzieję, że inicjatywa ta będzie miała pozytywny wpływ na społeczność lokalną, jak i na całe społeczeństwo, skłaniając nas do podejmowania odpowiedzialnych wyborów i zmiany naszych codziennych nawyków. Tylko wspólnie, podejmując konkretne działania, możemy stworzyć lepszą przyszłość. CZAS JEST NASZYM JEDYNYM WYZWANIEM! Jednym z nawyków, które z łatwością można zmienić, jest wybór roweru zamiast samochodu. O tym, dlaczego jest to tak uniwersalny i pełen zalet środek transportu można przeczytać tutaj.

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo Wear_Fair.

Oddaj