Woda jest fundamentem życia na Ziemi, odgrywa niezastąpioną rolę w ekosystemach, gospodarce, a także naszym codziennym funkcjonowaniu. Niestety, globalne problemy, takie jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia i nadmierne wykorzystanie zasobów wodnych, stawiają przed nami coraz większe wyzwania w zachowaniu równowagi wodnej i ochronie naszych rzek, jezior, oceanów.

Choć my, w Polsce, nie odczuwamy tego tak mocno, rzeczywistość na świecie wygląda nieciekawie.
Ponad 2 miliardy ludzi żyje w krajach, w których niedobór wody w nadmierny sposób daje się we znaki.
W Afryce Północnej i Azji Zachodniej oraz Azji Środkowej i Azji Południowej deficyt wody notuje się na poziomie powyżej 60%, co znacznie zwiększa w tych regionach prawdopodobieństwo niedostatku wody w przyszłości.

Do wyprodukowania jednego t-shirtu potrzeba 3 tys. litrów wody, natomiast aby powstała jedna para jeansów już 10 tys. litrów. Widząc te liczby, nietrudno dojść do wniosku, że przemysł tekstylny jest jednym z największych “wodożerców”.

Na branży fashion, w tym na nas, spoczywa obowiązek realizacji Szóstego Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ „Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi”. Cel ten podkreśla, jak ważną rolę może odgrywać woda w kontekście wspierania dobrobytu, eliminowania nierówności i radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi.

Chcąc zwrócić uwagę naszych pracowników na ten problem w dniach 12-16 września zorganizowaliśmy Change Week poświęcony tej tematyce. Przez ten tydzień gościliśmy u siebie niesamowitych specjalistów i ekspertów!

Wydarzeniem inaugurującym Change Week było wspólne sprzątanie okolic plaży Poniatówka w Warszawie wraz z Operacją Czysta Rzeka. Grupa 12 Changemakerów zebrała 27 worków śmieci. Posprzątane miejsce cieszy się dużą popularnością odwiedzających, nie tylko w weekendy. Teren jest bardzo często wykorzystywany na wieczorne grille, ogniska i imprezy pod chmurką, więc niestety śmieci tam nie brakuje.

Pierwszy z webinarów pod tytułem „Dlaczego warto dbać o wodę?” przeprowadziła dla nas Izabela Sałamacha, Rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka. Podzieliła się ona z nami swoim wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Opowiedziała nam o roli wody w przemyśle, śladzie wodnym, zagrożeniach, jakie niesie za sobą podnoszący się poziom wód i ich zanieczyszczenie. Mamy nadzieję, że to spotkanie było inspiracją dla jego uczestników, do wspólnej dbałości o nasze zasoby wodne i wspierania organizacji takich jak Operacja Czysta Rzeka.

O tym, jak wielkim problemem jest marnowanie żywności, również w kontekście zużycia wody, opowiedziała nam Justyna, nasza Changemakerka, która freeganuje od 2 lat. Freeganizm to antykonsumpcyjny styl życia, a w dużym uproszczeniu nazywany jest jedzeniem ze śmietnika. Rozmawialiśmy o faktach, obawach, stereotypach: jak to jest z tymi śmietnikami, czy to legalne, bezpieczne, higieniczne, a przede wszystkim, po co to wszystko?

W czwartek zawitał do nas Szymon Opryszek i opowiedział nam o kulisach powstawania jego reportażu “Woda. Historia pewnego porwania”. Było to już nasze kolejne spotkanie z autorem. Jak zwykle Szymon zaskoczył opowieściami o swoich przygodach i podzielił się z nami wieloma zdjęciami ze swoich podróży.

17 września nasza Changemakerka Małgosia po raz kolejny zorganizowała akcję sprzątania wraz z OCR, zakładając swój sztab. W wydarzenie zaangażowała również dzieci i wspólnymi siłami zebrali 15 worków! Jej działanie było dla nas wszystkim przykładem tego, jak każdy może lokalnie zaangażować się w ochronę środowiska.

W naszej przestrzeni biurowej w Magazynie w Czeladzi uruchomiono bibliotekę ChangeMind. Jest to przestrzeń pełna wiedzy, inspiracji i możliwości, która pozwala naszym pracownikom nie tylko rozwijać się zawodowo, ale także wpływa pozytywnie na budowanie relacji między pracownikami.

Przed Change Weekiem miały miejsce dwa wydarzenie go poprzedzające:

9 września trzech naszych pracowników wzięło udział w Charytatywnym Triathlonie sztafetowym Kraina Bugu. Wszyscy triathloniści i paratriathloniści swoim uczestnictwem wspierali działania Fundacji Leny Grochowskiej, której głównym profilem działalności jest zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, usamodzielnianie ich, tym samym dawanie im szansy na normalne życie. Była to też świetna okazja do podziwiania dzikiej przyrody, z której słyną tamte okolice.

26 sierpnia Monika, Madzia i Marta wzięły udział w kolacji w plenerze dla Partnerów i Sponsorów tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka. Dodatkową atrakcją zapewnioną przez organizatora była możliwość zwiedzania tamtejszej stadniny.

Możemy śmiało powiedzieć, że były to dni pełne inspiracji, nauki i zaangażowania. Przede wszystkim zrozumieliśmy, jak istotną rolę odgrywa woda w naszym życiu i jakie wyzwania niesie ze sobą jej nadmiarowe zużycie. Change Week nie był tylko tygodniem działań, ale początkiem naszej dłuższej podróży ku bardziej zrównoważonemu i świadomemu stylowi życia. Mamy nadzieję, że nasze działania inspirują innych do podjęcia podobnych kroków.

 

 

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo Wear_Fair.

Oddaj