W ramach strategii 4F Change nawiązaliśmy współpracę z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i postanowiliśmy wesprzeć akcję “Wolontariat dla Tatr”. Na czym ona polega i czym zajmują się wolontariusze? O tym wszystkim w artykule poniżej.

W 4F wierzymy, że małe kroki wielu osób prowadzą do wielkich zmian, dlatego każdego, bez wyjątku, zachęcamy do podejmowania działań na rzecz środowiska. Chętnie wspieramy różne inicjatywy, a działania w ramach „Wolontariatu dla Tatr” zdecydowanie wpisują się w naszą filozofię. Strategia 4F Change obejmuje liczne obszary. W roku 2020 stworzyliśmy ruch Changemakerów, na który składają się pracownicy różnych działów. To osoby, które chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w firmie, a także poszukują pomysłów do bardziej zrównoważonych działań w swoim prywatnym życiu i inspirują nimi innych. Dążymy do tego, aby każdy był Changemakerem – nie tylko pracownicy OTCF S.A, ale również nasi klienci, ambasadorzy i partnerzy. Jesteśmy dumni z tego, że w ramach projektu 4F Change możemy wspierać wolontariuszy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Akcja „Wolontariatu dla Tatr” prowadzona jest od 15 lat. Wolontariusze pomagają pracownikom TPN przede wszystkim w utrzymywaniu czystości w Tatrach. Każdego roku jest to spore wsparcie dla pracowników parku, szczególnie w sezonie letnim, gdy po górskich szlakach wędrują tysiące turystów.

Góry dają mi wolność, jakiej nie zaznaję nigdzie indziej. Dostarczają wyzwań, dzięki którym mogę przekraczać swoje własne granice. Uczą respektu i pokory. Potrafią też dać spokój mojej duszy, jak żadne inne miejsce. Żeby się odwdzięczyć za wszystko, co od nich dostaję, biorę udział w wolontariacie dla Tatrzańskiego Parku Narodowego. Chcę zadbać o moje miejsce na ziemi, żeby przyszłe pokolenia mogły się cieszyć tym kawałkiem ziemi, w takim stanie, w jakim widzimy go dzisiaj, a może nawet w trochę lepszym…? – tak o udziale w projekcie mówi Daria Skrzypek, wolontariuszka TPN.

Tatry to jedyne pasmo górskie w Polsce o charakterze alpejskim, które jako jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju od lat przyciąga rzesze turystów, również tych z zagranicy. Co roku na tatrzańskie szlaki wybiera się ok. 4 mln osób, co czyni je jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju. Tatrzański Park Narodowy o powierzchni 21.197 ha jest piątym co do wielkości parkiem narodowym w Polsce, a jego najwyższy szczyt to Rysy (2499 m n.p.m.). TPN cechuje wysoka bioróżnorodność. Znaleźć tu można około 1000 gatunków roślin naczyniowych, spośród których blisko dwustu nie zobaczymy w innych rejonach kraju. Wśród zwierząt szczególnie cenne są reliktowe gatunki wysokogórskie – świstak i kozica oraz duże ssaki drapieżne – wilki, rysie i niedźwiedzie. Do dyspozycji turystów oddanych jest 275 km znakowanych szlaków pieszych. Zimą mogą z nich korzystać także narciarze skiturowi. Na terenie parku można uprawiać również narciarstwo alpejskie, taternictwo i taternictwo jaskiniowe.

O swojej misji Tatrzański Park Narodowy mówi tak: „Chronimy i pomagamy zrozumieć przyrodę i kulturę Tatr, umożliwiając doświadczanie ich przez obecne i przyszłe pokolenia”. W pełnieniu tej ważnej misji pomagają wolontariusze. „Wolontariat dla Tatr”, największy program wolontariatu w polskich parkach narodowych, organizowany jest przez TPN od 2007 roku. Pojawił się on dzięki współpracy TPN z Rocky Mountain National Park, gdzie od wielu lat działa popularna akcja „Volunteers in Parks”. Z niewielkiego, sezonowego projektu „Wolontariat dla Tatr” w ciągu kilku lat przekształcił się w duży, całoroczny program. Od początku jego działania wzięło w nim udział już ponad 4000 wolontariuszy indywidualnych i kilkadziesiąt grup zorganizowanych. Byli wśród nich ludzie z całej Polski, ale także z zagranicy, między innymi ze Słowacji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. W wolontariacie biorą udział głównie osoby młode, które są w trakcie studiów, ale nie brakuje także seniorów. Większość wolontariuszy stanowią kobiety.

„Cieszy nas ta współpraca. Zwłaszcza, że idea ochrony przyrody jest bliska 4F. Tym bardziej cieszy, że nie ogranicza się ona do przekazania wolontariuszom funkcjonalnych ubrań outdoorowych ale powędrujemy wspólnie tatrzańskim szlakiem, żeby go posprzątać. Bezpośrednie doświadczenie trudu pracy wolontariuszy, mamy nadzieję pozwoli umocni postawę pro-środowiskową i przysporzy nam sojuszników w nawoływaniu do niezaśmiecania Tatr” – mówi Dariusz Giś, koordynator programu „Wolontariat dla Tatr” w Tatrzańskim Parku Narodowym.

W roku 2013 Tatrzański Park Narodowy został wyróżniony przez Fundację Stocznia oraz Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu tytułem „Organizacja Przyjazna Wolontariuszom”.

Celem programu “Wolontariat dla Tatr” jest:

  • wsparcie działań prowadzonych przez Park,
  • aktywne angażowanie społeczeństwa w ochronę przyrody,
  • edukacja przyrodnicza,
  • promowanie ekologii i zrównoważonego rozwoju,
  • zwiększanie akceptacji dla działań parku narodowego w społeczności lokalnej,
  • zacieśnianie więzi społecznych i integracja europejska.

Wolontariat daje możliwość własnego rozwoju poprzez kontakt z przyrodą oraz zdobywanie wiedzy i doświadczenia. Wolontariusze indywidualni spędzają w Tatrach przeważnie 1-2 tygodnie, w trakcie których łączą pracę ze swoimi górskimi pasjami. TPN zapewnia im zakwaterowanie, lokalny transport, szkolenia, odzież służbową i darmowy wstęp do parku.

Najwięcej zadań wolontariusze wykonują w sezonie letnim i w długie weekendy. Są to takie prace, jak renowacja i konserwacja infrastruktury turystycznej, utrzymanie czystości na szlakach i w ich otoczeniu (sprzątanie śmieci, likwidacja dzikich wysypisk), grabienie siana na wykaszanych polanach, usuwanie obcych inwazyjnych gatunków roślin, monitoring ruchu turystycznego, edukacja przyrodnicza na szlakach, patrolowanie szlaków turystycznych, udostępnianie ekspozycji muzealnych, obsługa Punktu Informacji Turystycznej TPN i praca w bibliotece. W zimie zadań jest mniej, a wszystko zależy od warunków pogodowych i aktualnego zapotrzebowania – lista zadań nie jest zamknięta. Co roku w okolicy 11 listopada TPN organizuje „Dni Wolontariatu” – kilkudniową imprezę, która jest podziękowaniem dla wolontariuszy za ich pracę. Odbywają się wtedy wycieczki, szkolenia i spotkanie z dyrektorem TPN, który nagradza najbardziej aktywnych wolontariuszy.

Od kwietnia tego roku możecie spotkać na szlakach wolontariuszy w ubraniach marki 4F. Co ciekawe softshelle i kurtki wypożyczane są przez wolontariuszy na dany sezon, by po odświeżeniu mogły posłużyć uczestnikom akcji w kolejnych latach. Co roku w programie „Wolontariat dla Tatr” uczestniczy około 300 osób. Dodatkowo, w ramach wakacyjnego Change Weeka, TPN przeprowadzi dla pracowników OTCF S.A webinar „Jak bezpiecznie i bez szkody dla środowiska poruszać się po Tatrach”, a także zorganizowana zostanie wspólna akcja edukacyjna w terenie dla pracowników firmy połączona ze sprzątaniem szlaków.

Jednym z celów strategii 4F Change jest to, by każdy z nas troszczył się o środowisko, a żeby było to możliwe, konieczna jest edukacja. Na tym polu świetnie współgramy z założeniami działań wolontaryjnych Tatrzańskiego Parku Narodowego i dlatego bardzo cieszymy się z podjętej współpracy. Zachęcamy Was do spotkań z wolontariuszami i wspólnego odkrywania Tatr.

 

 

 

 

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo 4F Change.

Oddaj