22 maja 2022 r. odbył się pierwszy upcyklingowy konkurs modowy CTH Awards Waste Changers, którego partnerem jest marka 4F. Konkurs ten został zorganizowany w ramach pierwszej edycji Circular Tex Hub – przestrzeni mody cyrkularnej. Nagrodą główną w konkursie był staż w OTCF.

Ideą konkursu CTH Awards Waste Changers było pokazanie efektów wdrażania koncepcji cyrkularnej na etapie procesu projektowego. Celem konkursu było wyłonienie osób, które zademonstrują, jak użyć kreatywnego myślenia projektowego w celu stworzenia nowego, użytkowego i estetycznego produktu z istniejących już zasobów.

“Konkurs Waste Changers” i współpraca z Circular Tex Hub idealnie wpisują się w nasze wartości! Jest to świetna okazja dla młodych projektantów, aby przedstawić swoją perspektywę na upcykling i zaproponować nowe produkty stworzone z ubrań marki 4F.” – komentuje Przemysław Feliga ESG Project Manager, OTCF.

Konkurs CTH Awards Wase Changers został zrealizowany w ramach strategii 4F Change, którą marka 4F wdraża od stycznia 2022 r. Jednym z głównych założeń tego projektu jest obieg cyrkularny odzieży. W wybranych sklepach 4F powstały strefy Wear_Fair, gdzie można oddać niechciane ubrania. Przekazane w ten sposób rzeczy trafiają do Ubrania do oddania, gdzie są czyszczone, naprawiane i wprowadzane do drugiego obiegu.

“W naszej strategii 4F Change mówimy o tym, że kluczowym działaniem dla naszych produktów jest przechodzenie z modelu linearnego na cyrkularny. Jesteśmy przekonani, że cyrkularność to jeden z kluczowych kierunków rozwoju dla marek odzieżowych.” – dodaje Przemysław Feliga.

Nagrodę główną – staż w OTCF oraz 5 000 zł od 4F wygrała Zofia Osińska, która wykonała torbę z własnoręcznie uplecionej tkaniny, wykorzystując kurtkę i spodnie narciarskie marki 4F. Drugie miejsce zajęła Ewa Ślusakowicz z projektem plecaka. Trzecie miejsce – Małgorzata Dzierżęga – autorka kamizelki wykonanej na krośnie.

“Zdecydowałam się robić tkaninę, bo to jest moja największa pasja. Bardzo się cieszę, że ten konkurs dał mi taką możliwość i swobodę, aby wykorzystując rzeczy od 4F osiągnąć zamierzony efekt.” – podsumowuje Zofia Osińska – laureatka konkursu CTH Awards: Waste Changers.

Wyróżnienie – staż w OTCF i publikację w magazynie Wysokie Obcasy, za projekt kurtki otrzymała Paulina Leszczyk.

“Ujął mnie szczególnie jeden projekt, który pokazał, że modę techniczną można połączyć z minimalizmem i tailoringowym sznytem, nadając jej nowoczesny, miejski wygląd.” – mówi Monika Czesak, Dyrektor Kreatywna 4F.

Circular Tex Hub to pierwsza w Polsce inicjatywa łącząca targi tkanin z drugiego obiegu i mody cyrkularnej, upcyklingowy konkurs dla projektantów. W ramach CTH odbył się również panel dyskusyjny, na którym poruszane zostały tematy związane z modą cyrkularną oraz wyzwaniami, jakie stoją przed przemysłem modowym i tekstylnym. O strategii 4F Change i wyzwaniach z jakimi mierzy się marka 4F opowiadał Przemysław Feliga. Rozmowę moderowały Ewelina Antonowicz i Katarzyna Zajączkowska. Rozmowa dostępna na: Moda cyrkularna – mapa dla branży: Circular Tex Hub 2022 – YouTube

“Nie ma cyrkularności bez regulacji, jakości, współpracy, wiedzy, edukacji, technologii, innowacji, bez nowych modeli biznesowych, chęci, bez nas.” – podsumowała Ewelina Antonowicz, moderatorka panelu dyskusyjnego i jedna z organizatorek Circular Tex Hub.

Oddaj swoje ubrania

Zamów kuriera

Spakuj swoje ubrania w karton i zamów bezpłatnego kuriera, który je od Ciebie odbierze.

Zamów
lub

Oddaj stacjonarnie

Przynieś ubrania do salonu 4F – zbiórka prowadzona jest w każdym naszym sklepie – i wrzuć do specjalnego pojemnika oznaczonego logo Wear_Fair.

Oddaj